Trwa ładowanie...

Zamienia truskawki w truciznę. Tak nie popełnisz błędu

Avatar placeholder
08.05.2024 12:24
Takie omijaj z daleka. To znak, że truskawki zawierają groźne toksyny
Takie omijaj z daleka. To znak, że truskawki zawierają groźne toksyny (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez Kantar wskazują, że ponad 30 proc. Polaków uznaje truskawki za ulubione owoce. To świetna wiadomość, bo należą do najzdrowszych owoców, ale pod jednym warunkiem: że kupujemy je świadomie. Z bomby zdrowia mogą się bowiem zamienić w truciznę.

spis treści

1. Ochrona przed nowotworami, ukojenie dla jelit

Truskawki to źródło witaminy C, folianów i antyoksydantów oraz błonnika. Znajdziemy w nich kwas elagowy, kwercetynę i kemferol, które wykazują silne działanie przeciwutleniające i mogą chronić nawet przed rozwojem nowotworów. Pokocha je mózg, serce, a także układ pokarmowy - regularne spożywanie truskawek usprawnia pracę jelit, stymuluje wydzielanie żółci w wątrobie, wspomaga pracę nerek, wreszcie może chronić przed rozwojem miażdżycy.

Truskawki należą do owoców jagodowych uznawanych za najzdrowsze spośród wszystkich innych, a do tego mają niewiele kalorii. Do smaku truskawek chyba nikogo nie trzeba przekonywać, co sprawia, że każdego roku wszyscy z utęsknieniem czekamy na rozpoczęcie sezonu.

2. Kupuj tylko takie. Gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia

Najważniejsze, by kupować truskawki świeżo zerwane i suche, bo wilgoć staje się świetną pożywką dla pleśni. Należy też pamiętać, że truskawki należą do owoców psujących się błyskawicznie. Przejrzałe, wilgotne owoce, bardzo miękkie i poplamione sokiem lepiej omijać szerokim łukiem. Prawdopodobnie rozpoczął się w nich proces gnicia, raj dla grzybów pleśniowych, zwłaszcza dla tzw. szarej pleśni.

Zobacz film: "Właściwości zdrowotne truskawek"

Dotknięte nią owoce początkowo mają jasnobrązowe przebarwienia na skórce, które z czasem zapadają się, a następnie pokrywają szarawym nalotem, przypominającym kożuch. To znak, że mikroorganizmy i ich toksyny rozprzestrzeniły się po całym owocu. Pod żadnym pozorem nie wolno usuwać pleśni ani odkrawać fragmentów owocu. Warto pamiętać, że jeszcze zanim pojawią się tak ewidentne objawy szarej pleśni, jej zarodniki rozwijają się od dawna niepostrzeżenie.

Spleśniałe truskawki mogą zawierać groźne mykotoksyny
Spleśniałe truskawki mogą zawierać groźne mykotoksyny (Getty Images)

Toksyny produkowane przez pleśnie, tzw. mykotoksyny, mogą wpływać na organizm ludzi rakotwórczo, uszkadzają wątrobę i nerki. Mogą też działać neurotoksycznie i teratogennie. Za najbardziej szkodliwe mykotoksyny uznaje się:

  • aflatoksynę,
  • ochratoksynę A,
  • patulinę,
  • fumonizyny,
  • deoksyniwalenol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze