Zapomniany przepis. Na słabe serce i krążenie
Drobne owoce rosnące na drzewach lub krzewach należą do rodzaju Crataegus, który liczy sobie setki gatunków porastających niemal wszystkie kontynenty. Można je powszechnie spotkać w niemal każdym zakątku Polski, a mimo to dzisiaj głóg należy do roślin niedocenianych. Niesłusznie, bo z czerwonymi jagodami powinni polubić się sercowcy.
1. Moc polifenoli. Serce kocha owoce głogu
Są drobne, gęsto porastają drzewa lub krzewy i mają barwę od jasnożółtej aż po ciemnoczerwoną. Są cierpkie, lekko pikantne z wyczuwalną nutą słodyczy. Mimo to owoce głogu nie mają dzisiaj wielu amatorów.
A szkoda, bo głóg znany jest już od 659 roku, kiedy stanowił istotny surowiec lekarski w tradycyjnej medycynie chińskiej. Wykorzystywany był jako ziołowy lek na problemy trawienne, kłopoty z sercem i wysokie ciśnienie krwi.
Nie ma się co dziwić, ponieważ jagody głogu są źródłem polifenoli, silnych związków o działaniu przeciwutleniającym. Dzięki temu mogą zmniejszać ryzyko m.in. cukrzycy, infekcji wirusowych czy bakteryjnych, niektórych nowotworów i chorób serca. Jedno z badań prowadzone na myszach dowiodło, że ekstrakt z jagód głogu znacząco obniżył poziomu stanu zapalnego w organizmie, zmniejszając ryzyko m.in. schorzeń wątroby.
W innym badaniu, na myszach z chorobami układu oddechowego, witeksyna - silny związek obecny w głogu, zredukowała produkcję cząsteczek wywołujących stan zapalny i ograniczyła reakcję białych krwinek na stan zapalny. Dzięki flawonoidom głóg może również zmniejszać uczucie duszności czy zmęczenie u osób z niewydolnością serca, a przynajmniej na takie korzyści wskazują dwa badania – jedno opublikowane w "Nutrients", drugie w "Molecules".
Inne badania dowodzą, że bogactwo cennych substancji obecnych w głogu może wpływać pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi, co więcej - głóg ma pozytywny wpływ na czas trawienia pokarmu, jak i rozkładanie białek i tłuszczów w organizmie.
2. Co zrobić z głogu? Nalewka na infekcje i serce
Głóg świetnie nadaje się na przetwory – konfitury i dżemy, soki, galaretki. Z owoców i kwiatów można przygotowywać napary. Warto również sięgnąć po nalewkę. Zbiór owoców trwa od połowy września do połowy października, nie ma więc powodów, by zwlekać.
Składniki:
- 1 kg przemrożonych owoców głogu,
- 0,5 l spirytusu,
- 500 ml wody,
- 200 g miodu.
Wykonanie.
- Owoce należy opłukać i osuszyć, a następnie przenieść do dużego słoja.
- W międzyczasie miód rozpuścić w roztworze ciepłej wody, a owoce głogu delikatnie rozgnieść w słoju.
- Owoce zalać spirytusem oraz przestudzoną wodą z miodem, wymieszać i odstawić w ciemne miejsce na cztery miesiące.
- Po tym czasie głóg należy odcisnąć, a nalewkę przelać przez gazę do butelek.
- Butelki zakorkować i odstawić ponownie w chłodne miejsce, tym razem na pół roku.
Po tym czasie można śmiało sięgać po głogówkę. W celach leczniczych zaleca się spożywanie 25-30 ml dziennie w stanach osłabienia, zmęczenia, infekcji wirusowej czy dla poprawienia kondycji serca.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl