Trwa ładowanie...

Zapychacze żył. Podnoszą trójglicerydy, przybliżają widmo miażdżycy

Avatar placeholder
Dominika Najda 24.08.2023 17:37
Unikaj tych produktów, by obniżyć poziom trójglicerydów. Zadbaj o serce i odetkaj żyły
Unikaj tych produktów, by obniżyć poziom trójglicerydów. Zadbaj o serce i odetkaj żyły (Getty Images)

Wysokie stężenie trójglicerydów nie służy naszemu zdrowiu. Choć to podstawowy składnik tkanki tłuszczowej, nadmiar wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

spis treści

1. Wysokie stężenie trójglicerydów

Na szczęście odpowiednia dieta może pomóc nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu trójglicerydów, a unikanie niektórych produktów przyczynia się do ich obniżenia. Na jaką żywność należy więc uważać?

1.1. Spore ilości owoców

Przy wysokim stężeniu trójglicerydów należy uważać, by nie przesadzić z naturalnymi cukrami, które znajdują się właśnie w owocach. Najlepiej ograniczyć ich spożycie do niewielkich porcji.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

1.2. Warzywa o wysokiej zawartości skrobi

Choć warzywa są zdrowe, niektóre z nich lepiej ograniczyć. Nadmiar skrobi jest przekształcany w trójglicerydy i sprzyja odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Ziemniaki lub zielony groszek warto zastąpić kalafiorem lub grzybami.

1.3. Produkty skrobiowe

Produkty o wysokiej zawartości skrobi mogą przyczynić się do podniesienia stężenia trójglicerydów w organizmie. Nie oznacza to, że trzeba je wykluczyć, warto jednak spożywać je z umiarem.

1.4. Słodkie napoje

W wielu napojach znajduje się mnóstwo cukru, którego należy unikać w celu obniżenia poziomu trójglicerydów. Zwracaj więc uwagę na etykiety i na to, co pijesz.

1.5. Tłuste mięso i wędliny

Przetworzonego mięsa lepiej unikać w diecie, gdyż przyczynia się do wielu chorób. Z kolei zamiast wieprzowiny lepiej sprawdzi się chude mięso jak choćby indyk.

1.6. Alkohol

Powszechnie wiadomo, że alkohol nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Szczególnie należy uważać na słodkie drinki, które zawierają mnóstwo cukru. Alkohol to toksyna i nawet niewielkie ilości mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka, alkoholowego stłuszczenia wątroby czy marskości tego narządu.

1.7. Miód

Choć miód to zdrowszy zamiennik białego cukru, nie zmienia to faktu, że nadal jest to cukier, który przyczynia się do podniesienia poziomu trójglicerydów. Korzystaj z jego cennych właściwości, ale nie przesadzaj z ilością tego naturalnego antybiotyku w diecie.

1.8. Orzechy kokosowe

W kokosach znajduje się sporo tłuszczów nasyconych, a ich nadmiar może podwyższać poziom trójglicerydów. Lepiej więc ograniczyć produkty, które powstały z orzechów kokosowych lub z dodatkiem masła kokosowego.

1.9. Ryby w oleju

Ryby powinny być częścią zbilansowanej diety, ale warto starannie wybierać rodzaje, które spożywamy. Najlepsze są świeże ryby morskie. Uważaj jednak na te w oleju słonecznikowym.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze