Trwa ładowanie...

Zastąp nią zwykłą wodę. Działa jak napój izotoniczny

Zalety wody kokosowej. Działa jak napój izotoniczny
Zalety wody kokosowej. Działa jak napój izotoniczny (Getty Images)

W jamajskiej medycynie ludowej była używana w leczeniu zaburzeń pokarmowych. Niskokaloryczna woda kokosowa jest doceniana przede wszystkim ze względu na zawartość cennych składników mineralnych. Doskonale sprawdzi się w upalne dni jako alternatywa dla zwykłej wody.

spis treści

1. Naturalny izotonik

Woda kokosowa stanowi popularny napój, zwłaszcza w krajach o tropikalnym klimacie. Jest pozyskiwana z młodych orzechów palmy kokosowej, które mają około sześć-dziewięć miesięcy. Napój można pić bezpośrednio z naciętego orzecha, ale dostępne są też "przetworzone" wersje napoju w butelce lub puszcze. Kupując wodę kokosową zawsze trzeba zwracać uwagę na skład - im krótszy tym lepiej, bo to znaczy, że zawiera mnie sztucznych dodatków.

Woda i mleczko kokosowe bywają ze sobą mylone. Jaka jest różnica? Woda kokosowa to naturalny płyn pozyskiwany z młodych orzechów kokosowych i ma postać przezroczystego płynu. Z kolei mleczko kokosowe jest wytwarzane z miąższu kokosa lub rozdrobnionej kopry, które zalewa się gorącą wodą, a później odsącza.

Zobacz film: "Ból pleców. Nieznany objaw odwodnienia"
Woda kokosowa jest ceniona jako naturalny izotonik
Woda kokosowa jest ceniona jako naturalny izotonik (Adobe stock)

2. Dlaczego warto pić wodę kokosową?

Płyn z kokosa może być doskonałą alternatywą dla zwykłej wody, bo idealnie nawadnia organizm. Napój jest uznawany za naturalny izotonik ze względu na zawartość wielu minerałów, w związku z tym doskonale sprawdzi się w czasie upałów lub intensywnego wysiłku, kiedy mocno się pocimy.

W naturalnej medycynie woda kokosowa była wykorzystywana w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego, zwłaszcza biegunek. Cenione są również jej właściwości dotyczące nawilżenia skóry, jest stosowana jak składnik kosmetyków do ciała i włosów.

Skład wody kokosowej:

  • 95 proc. woda,

  • sód,

  • potas,

  • wapń,

  • magnez,

  • żelazo,

  • fosfor,

  • witamina C,

  • witaminy z grupy B.

100 ml wody kokosowej dostarcza ok. 19 kcal. Pół szklanki zawiera 3,7 g węglowodanów, około 0,7 g białka, 0,2 g tłuszczu i 1 gram błonnika. Napój to źródło wielu cennych składników, ale eksperci podkreślają, żeby sięgać po niego w ograniczonych ilościach - jak zawsze kluczem jest umiar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze