Trwa ładowanie...

Zbijesz cholesterol i poprawisz cukier. Pij regularnie

 Katarzyna Prus
16.05.2023 21:38
Picie octu jabłkowego pomaga obniżyć cholesterol
Picie octu jabłkowego pomaga obniżyć cholesterol (Getty Images, Instagram)

Ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest prosty w przygotowaniu. Ocet jabłkowy pomoże obniżyć cholesterol i poprawić glikemię. Sprawdzi się też profilaktycznie. "To prosty sposób, by poprawić zdrowie" - przekonuje prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

spis treści

1. Ocet jabłkowy na zdrowie

Ocet jabłkowy to źródło cennych składników mineralnych oraz witamin. Zawiera m.in. potas, fosfor, żelazo i miedź, a także witaminy: A, C, E oraz witaminy z grupy B.

Ocet jabłkowy warto pić regularnie
Ocet jabłkowy warto pić regularnie (Getty Images)

"Regularne, czyli powyżej dwóch tygodni, picie rozcieńczonego wodą octu jabłkowego wpływa pozytywnie na redukcję stężenia cholesterolu całkowitego, a także poprawia glikemię na czczo oraz zmniejsza stężenie glikowanej hemoglobiny" - podkreśla na Instagramie prof. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Ekspertka zaznacza, że nie jest to tylko rozwiązanie dla osób, które już mają takie problemy zdrowotne. Ocet jabłkowy można też pić profilaktycznie.

"Ja takich problemów nie mam i mieć bym nie chciała, dlatego sięgam po taki napój. Uwielbiam jego smak" - zaznacza prof. Stachowska.

Dodaje, że bardzo lubi i chętnie pije także inne octy m.in. z wiśni i granata. "To świetny sposób na rozpoczęcie każdego dnia" - zachęca prof. Stachowska.

2. Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

Przygotowanie octu jabłkowego w domu nie jest trudne, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Do jego przygotowania potrzebujemy:

  • 1 kg jabłek (najlepsze to: papierówki, antonówki, renety),
  • 1 l letniej przegotowanej wody,
  • 5 łyżek stołowych cukru.

Jabłka dokładnie myjemy, kroimy ćwiartki i wkładamy do dużego słoika. Zalewamy przegotowaną, ostudzoną i osłodzoną wodą.

Słoik przykrywamy gazą i przewiązujemy sznurkiem lub gumką. Odstawiamy w ciemne miejsce. Podczas całego procesu jabłka powinny znajdować się pod powierzchnią wody inaczej może się pojawić pleśń i ocet trzeba będzie wyrzucić.

Aby jabłka nie wypływały, można na nie położyć szklankę albo niewielki talerzyk, ale w taki sposób, by zaczyn miał dopływ tlenu, co umożliwi bakteriom octowym prawidłowe funkcjonowanie.

Samo nastawienie octu zajmie nam około 10-15 minut. Dłużej potrwa proces fermentacji - z reguły od 2 do 5 tygodni.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze