Zdrowe jedzenie – produkty, zasady zdrowego odżywiania
Samopoczucie, wygląd i zdrowie są uzależnione od codziennej diety. Regularne odżywianie, jak najmniej przetworzone produkty i ograniczone węglowodany to recepta na zdrowie, zdrowe jedzenie i odżywianie się. Warto pamiętać o tym, że zdrowe jedzenie i racjonalne żywienie wspomagają zdrowe odchudzanie. Dodatkowo zaleca się praktykować aktywność fizyczną każdego dnia i spożywać dużą ilość wody. Zdrowe odżywianie się odpłaci nie tylko piękną sylwetką, ale również wzrostem odporności organizmu.
1. Zdrowe produkty do jedzenia
W trosce o własne zdrowie należy spożywać zdrowe, najlepiej jak najmniej przetworzone produkty. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w naturalne składniki w znaczącym stopniu podnosi jakość życia. W piramidzie zdrowego żywienia znajdują się następujące produkty:
- pieczywo pełnoziarniste,
- tłuszcze roślinne,
- mleko i przetwory mleczne,
- warzywa i owoce,
- mięso zwierząt,
- ryby i owoce morza.
2. Zasady zdrowego odżywiania
Regularne odżywianie to klucz do zdrowia. Dzięki regularności posiłków organizm posiada odpowiednią ilość energii, którą może rozdysponować na cały dzień. Wpływa to korzystnie na koncentrację, samopoczucie i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Zaleca się spożycie 3-5 posiłków dziennie.
Ważne jest aby nie podjadać, a kluczowych posiłków nie zamieniać na przekąski w ciągu dnia. Za optymalne pory posiłków uznaje się spożywanie śniadania do godziny po przebudzeniu, jedzenie obiadu w ciągu dnia, a więc wtedy, kiedy jest pora największej aktywności oraz kolacji od dwóch do trzech godzin przed snem.
Zdrowe jedzenie to wybór jak najmniej przetworzonych produktów. Nienaturalne składniki zawarte w produktach mogą powodować nieodwracalne skutki uboczne dla organizmu. Dlatego zaleca się, aby w codziennym odżywianiu dbać o dostarczanie organizmowi warzyw i owoców.
Warzywa są źródłem składników mineralnych i witamin – stanowią najbardziej zdrową grupę produktów spożywczych. Owoce pomimo tego, że zawierają witaminy i błonnik nie są zalecane w większej ilości. Wynika to m.in. z tego, że mogą doprowadzić do wahania poziomu glukozy we krwi. Zalecane jest ograniczenie spożywanych węglowodanów w zamian za dostarczanie organizmowi tłuszczów.
Wysiłek fizyczny wzmaga zapotrzebowanie na węglowodany, jednak w niektórych przypadkach można je zastąpić innym składnik energetycznym w postaci tłuszczów. Zmniejszenie ilości węglowodanów na poczet zdrowych tłuszczów pozwala zwiększyć poziom energii w ciągu dnia.
Należy pamiętać, że nie wszystkie tłuszcze, w tym produkty pochodzenia zwierzęcego są zdrowe dla organizmu. Tłuszcze nasycone cholesterolem odkładają się w ściankach tętnic i powodują defekty w zdrowiu. Zatem powinno się unikać spożywania mięsa wołowego, wieprzowego, pełnotłustych produktów mlecznych i jaj w dużych ilościach.
Bogate w źródła mineralne są orzechy i migdały. Drogocennego składnika odżywczego w postaci beta-karotenu mogą dostarczyć owoce jagodowe. Zdrowe jedzenie to również szpinak i brokuły oraz cała gama zielonych warzyw.
Niezmiernie ważne jest stosowanie się do dekalogu zdrowego żywienia. Przynosi to korzyści ogólne, w szczególności przejawiające się w dobrym samopoczuciu, lepszej kondycji fizycznej i mniejszej podatności na zachorowalność. Zdrowe jedzenie jest priorytetem w codziennej diecie.