Trwa ładowanie...

Zdrowy i słodki superowoc. Może uchronić przed rakiem jelita grubego

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez naukowczynię dr Susanne Talcott wykazały, że związki zawarte w owocach mango mogą zapobiegać namnażaniu się komórek nowotworowych u pacjentów z rakiem piersi lub rakiem jelita grubego.

spis treści

1. Wpływ mango na komórki nowotworowe

Naukowczyni dr Sussane Talcott z Texas AgriLife Research postanowiła dowiedzieć się, jaki wpływ na komórki nowotworowe wykazują owoce mango. W testowanym wyciągu znajdowały się polifenole, wykazujące działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz antygrzybiczne.

Zobacz film: "Alkohol a nowotwory"

Badawczyni szczególną uwagę poświęciła galotaninom, garbnikom roślinnym, które są pochodnymi kwasu galusowego. Te substancje działające przeciwzapalnie i antykancerogennie, występują nie tylko w owocach mango, ale również w czerwonym winie, herbatach, a także pestkach winogronowych.

Testy przeprowadzone zostały na hodowlach komórek nowotworowych. Pod lupę wzięto komórki odpowiadające za raka piersi, raka płuc, nowotwór prostaty, białaczki czy raka okrężnicy. Ten ostatni stanowi jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego.

Wyniki badań pokazały, że wyciąg z mango szczególnie przeciwdziałał namnażaniu się komórek raka piersi oraz raka okrężnicy. W przypadku pozostałych chorób nowotworowych wyciąg z mango nie był aż tak skuteczny.

- Dostrzegliśmy, że nie każda z komórek nowotworowych była tak samo wrażliwa na polifenole zawarte w owocach mango - przyznała dr Susanne Talcott.

- Przeprowadzone badania dały nam ogląd na to, że w przypadku komórek odpowiadających za nowotwór piersi, a także komórek odpowiadających za nowotwór jelita grubego, związki te skutecznie pobudzały apoptozę, tzn. naturalny proces programowanej (genetycznie zakodowanej) śmierci komórki - dodała autorka badań.

Warto dodać, że w testowanych stężeniach wyciąg z owoców mango nie wykazywał szkodliwego wpływu na zdrowe komórki jelita, które również były poddawane badaniu.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Warto włączyć mango do codziennej diety. Ten owoc zawiera substancje o działaniu antykancerogennym.
Warto włączyć mango do codziennej diety. Ten owoc zawiera substancje o działaniu antykancerogennym. (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.