Zdrowy sok. Jednak w tym połączeniu może zabić
Większość osób nie czyta ulotek dołączonych do leków, a są tam ważne informacje dotyczące m.in. środków, których nie można łączyć z danym preparatem. Dotyczy to nie tylko innych leków, ale również produktów spożywczych. To bardzo ważne, bo jak się okazuje grejpfrut lub sok z grejpfruta w połączeniu z niektórymi lekami może prowadzić nawet do uszkodzenia narządów i śmierci.
## Grejpfrut zaburza metabolizm leków
Grejpfrut jest owocem, który powinien się znaleźć na czarnej liście w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Zanim po niego sięgną, powinni sprawdzić, czy nie wchodzi w interakcje z lekami, które przyjmują.
Kolejne badania wskazują, że popularny owoc zmniejsza aktywność enzymów wspomagających usuwanie większości leków i toksyn z organizmu człowieka. Za specyficzne działanie grejpfruta odpowiadają dwa rodzaje związków w nim zawartych, tzw. furanokumary. Mogą one działać dwojako - zmniejszając lub zwiększając wchłanianie niektórych leków, co w wielu przypadkach może mieć bardzo groźne skutki.
- Sok sprawia, że większa ilość leku dostaje się do krwi. Kiedy we krwi jest zbyt dużo leku, może wystąpić więcej skutków ubocznych - wyjaśnia farmakolog Shiew Mei Huang. Eksperci wskazują, że nawet jedna szklanka soku grejpfrutowego może zakłócać działanie CYP3A4 - enzymu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu części leków. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do przedawkowania, mimo przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami.
Okazuje się, że związki zawarte w soku grejpfrutowego w przypadku niektórych produktów mogą też mieć działanie odwrotne i osłabiać działanie przyjmowanych leków oraz ich skuteczność.
1. Te połączenia mogą powodować groźne interakcje
Jakich leków nie wolno łączyć z grejpfrutem?
- blokery kanału wapniowego (np. amlodypina, nifedypina, nimodypina),
- leki przeciwhistaminowe (np. cetyryzyna i loratydyna),
- warfaryna (lek przeciwzakrzepowy),
- większość benzodiazepin (np. alprazolam, diazepam, midazolam),
- glikokortykosteroidy (np. flutykazon, budezonid),
- antybiotyki,
- statyny (np. simwastatyna, atorowastatyna),
- leki immunosupresyjne (cyklosporyny).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl