Zjedz łyżeczkę przed snem. Zmniejsza ryzyko raka, nadciśnienia i cukrzycy
Czosnek od wieków znany jest ze swoich niezwykłych właściwości leczniczych. To nie tylko podstawa wielu przepisów na całym świecie, ale również ceniony składnik medycyny naturalnej. Coraz częściej poleca się spożywanie go przed snem. O ile ten nawyk może wydać się dziwny, to znacząco przyczynia się do poprawy zdrowia.
1. Skromny, ale potężny
Czosnek jest źródłem wielu cennych składników. Jeden ząbek dostarcza 2 proc. dziennego zapotrzebowania na mangan i witaminę B6, a także 1 proc. zapotrzebowania na witaminę C i selen.
Ponadto zawiera niewielkie ilości wapnia, miedzi, potasu, fosforu, żelaza i witaminy B1. Te składniki mają kluczowe znaczenie dla wielu procesów w organizmie, w tym dla odporności i metabolizmu.
Czosnek jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Alliina, zawarta w czosnku, przekształca się w allicynę, gdy zostanie rozdrobniony.
Allicyna wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, wspiera serce, pomaga regulować poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, co obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Czosnek wykazuje również właściwości przeciwzapalne, co może zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Dodatkowo, jego zdolność do stymulacji układu trawiennego i regulacji poziomu glukozy w nocy czyni go idealnym wyborem dla pragnących uchronić się przed cukrzycą.
2. Sięgaj po czosnek przed snem
Spożywanie czosnku przed snem może wydawać się niekonwencjonalne, ale jest polecane jako sposób na wykorzystanie jego właściwości zdrowotnych przez całą noc. Najlepiej zjeść łyżkę pasty z czosnku około godzinę przed snem, wystarczy rozgnieść kilka ząbków.
Taka forma pozwala na maksymalne uwolnienie allicyny. Dla osób, które mogą odczuwać podrażnienie żołądka, zaleca się rozpoczęcie od mniejszych dawek, np. 1/3 łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość.
Mimo licznych korzyści, istnieją sytuacje, gdy spożycie surowego czosnku może być niewskazane. Osoby cierpiące na choroby żołądka, takie jak wrzody, nieżyt żołądka czy refluks oraz osoby z problemami wątrobowymi powinny unikać surowego czosnku. To samo dotyczy pacjentów, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew, gdyż czosnek może wzmacniać ich działanie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl