Złote mleko – właściwości, zastosowanie i przepis
Złote mleko to napój przygotowywany na bazie kurkumy i mleka roślinnego. Z uwagi na jego właściwości lecznicze i prozdrowotne, warto po nie sięgać zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dokuczają infekcje. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest złote mleko?
Złote mleko to ajurwedyjski napój zrobiony z mleka kokosowego i kurkumy. Jest powszechnie stosowany w Indiach. To doskonała alternatywa dla kakao czy mleka z miodem.
Złote mleko swój kolor zawdzięcza kurkumie, która posiada wiele cennych walorów zdrowotnych i właściwości leczniczych. Choć składa się z aż 300 różnych związków, najwięcej mówi się o kurkuminie, stanowiącej nie więcej niż 5 procent zawartości rośliny.
Ponieważ kurkuma jest silnym przeciwutleniaczem, wymiata wolne rodniki. Działa oczyszczająco, przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a także przyśpiesza metabolizm.
Wyniki badań nad kurkumą sprawiły, że jej skuteczność przeciwzapalną uznano za porównywalną z lekami zawierającymi kwas acetylosalicylowy i ibuprofen.
2. Właściwości i zastosowanie złotego mleka
Złote mleko, dzięki obecności kurkumy, ma działanie prozdrowotne. Uważa się, że powinno być ono elementem codziennej diety. Okazuje się, że mikstura:
- bardzo rozgrzewa,
- działa uspokajająco, rozluźniająco, przyśpiesza zasypianie,
- ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne,
- jest naturalnym antyoksydantem,
- wspiera serce u układ krwionośny, ponieważ przeciwdziała powstawaniu zatorów, zapobiega osadzaniu się tłuszczy w tętnicach,
- oczyszcza organizm – pomaga oczyszczać krew i detoksyzować wątrobę. Dzięki temu pozytywnie wpływa na odchudzanie, poprawia stan cery oraz samopoczucie, dodaje energii,
- sprawdza w okresie przeziębień i chorób, pomaga walczyć z kaszlem i gorączką, łagodzi ból, chrypkę i uczucie drapania w gardle,
- wspomaga walkę organizmu z patogenami i wywołanymi przez nie chorobami,
- pomaga leczyć biegunkę i niestrawność, może zapobiegać wzdęciom, odbijaniu oraz zaparciom,
- wspomaga leczenie bólu stawów, pozytywnie wpływa też na kości (należy je pić przez kilka tygodni),
- wspiera odporność długofalowo.
Zobacz także:
3. Złote mleko – przepis
Jak zrobić złote mleko? W bardzo prosty sposób. Idąc na skróty, można po prostu do mleka dodać sproszkowaną kurkumę kupioną w sklepie. Można ją też wcześniej gotować przez kilka minut w połowie szklanki wody i dopiero potem użyć do złotego mleka.
Wówczas używa się pół szklanki wody do gotowania kurkumy i pół szklanki mleka roślinnego do sporządzenia napoju. Inną opcją jest dodanie do mleka pasty z kurkumy, którą najpierw trzeba samodzielnie zrobić. Aby ją przygotować, należy kurkumę (świeżą sproszkowaną bądź jej kłącze) podgrzewać na niedużym ogniu - z dodatkiem wody.
Gęstniejącą masę trzeba mieszać do uzyskania gęstej i kremowej konsystencji. Następny krok to podgrzewanie pasty z mlekiem kokosowym. Po połączeniu z mlekiem konieczne jest, by ją bardzo podgrzać, ale nie gotować.
Bardzo ważne są proporcje. Warto pamiętać, że na jedną porcję mleka (jedna szklanka) wystarczy jedna czubata łyżeczka pasty z kurkumy. To ważne, by nie przedobrzyć, ponieważ zbyt duża ilość kurkumy sprawi, że napój będzie gorzki.
Opcjonalnie do mleka można wrzucić łyżeczkę tłuszczu, takiego jak olej migdałowy, olej kokosowy lub masło klarowane. Do mikstury można też dodać miód i przyprawy korzenne: cynamon, wanilię czy imbir.
Mleko z kurkumą na ból gardła warto doprawić miodem, który spotęguje łagodzące działanie napoju. Na przeziębienie do mikstury można dodać imbir, który rozgrzeje. Złote mleko doprawione na ostro może z kolei pobudzić.
Warto jeszcze wspomnieć o bazie napoju, czyli mleku. Mleko kokosowe można kupić, zwracając uwagę na skład produktu, a co za tym idzie, także zawartość kokosa. Można je zrobić również samodzielnie, w domu. To bardzo proste. Wystarczy na noc zalać wiórki kokosowe, po czym rano je zblendować i przelać przez gazę.
Choć najwięcej korzyści przyniesie połączenie kurkumy z mlekiem roślinnym, zamiast mleka kokosowego można wybrać mleko krowie lub inne mleko roślinne, na przykład owsiane czy migdałowe.
Co interesujące, pierwotnie w składzie mikstury obecne było mleko odzwierzęce, ponieważ wierzono, że wspiera ono walkę z infekcjami i zdrowie psychiczne, a także spowalnia procesy starzenia.
4. Przeciwwskazania
Kto nie powinien pić złotego mleka w nadmiarze?
- osoby z kamicą żółciową, ponieważ kurkuma stymuluje produkcję żółci w organizmie,
- osoby z wrzodami żołądka i nadkwasotą oraz z wrażliwym żołądkiem, ponieważ napój może podrażnić błonę śluzową jelit i żołądka,
- kobiet w ciąży, ponieważ złote mleko może pobudzać skurcze macicy.
Złote mleko dla dzieci można stosować od około 3. roku życia - dwa lub trzy razy w tygodniu.