Znak, by natychmiast odstawić kawę. Lekarz ostrzega
Picie kawy wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Mimo to nie każdy powinien z nią przesadzać. Lekarz wskazuje na trzy objawy, które sugerują, że warto ograniczyć jej spożycie, a niekiedy całkowicie z niej zrezygnować.
1. Chroni przed wieloma chorobami przewlekłymi
Kawa to jednej z najbardziej popularnych napojów na świecie, a liczne badania naukowe potwierdziły jej zalety i pozytywny wpływ na zdrowie.
Picie kawy może obniżyć ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym:
- cukrzycy typu 2,
- otyłości - wspierając utratę zbędnych kilogramów poprzez złagodzenie genetycznych uwarunkowań związanych z wystąpieniem tego problemu,
- schorzeń układu nerwowego - zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona,
- nowotworów, m.in. raka piersi i raka jelita grubego poprzez eliminację uszkodzeń oksydacyjnych w materiale genetycznym,
- osteoporozy.
Ten napój wspiera również zdrowie serca i mózgu. Wówczas regularne sięganie po kawę ma działanie profilaktyczne i zmniejsza ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze, które może doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.
2. Lekarz wskazuje, kto powinien ograniczyć spożywanie kawy
Lekarz rodziny dr Sooj wskazuje, że kawa może negatywnie wpływać na niektóre osoby. Jej spożywanie powinny ograniczyć pacjenci, którzy mają problemy z zasypianiem, niepokój lub kołatanie serca. Specjalista podkreśla, że te osoby powinny ograniczyć spożycie kawy, a nawet całkowicie z niej zrezygnować.
Ekspert zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak spożywanie kawy może odbijać się na problemach ze snem, który jest niezwykle istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu.
"Kawa ma długi okres działania i pozostaje w organizmie o wiele dłużej, niż myślisz. Oznacza to, że poranna filiżanka kawy prawdopodobnie nadal będzie w twoim organizmie, gdy wieczorem będziesz próbować iść spać, co znacznie obniży jakość twojego snu" - ostrzega lekarz.
@doctorsooj #onthisday Doctor explains why drinking lots of #coffee can be bad for you | #sleep #anxiety #insomnia #health #doctor ♬ original sound - Dr Sooj
3. Nadwrażliwość na kofeinę pojawia się z wiekiem
Naukowcy z UCL Health przypominają, że kofeina wpływa na centralny układ nerwowy, a ze względu na skutki fizjologiczne i możliwość jej nadużywania, uznawana jest za używkę. Dlatego po odstawieniu kofeiny może wystąpić szereg objawów, takich jak bóle głowy, bezsenność, depresja czy stany lękowe.
Z wiekiem istnieje możliwość rozwinięcia wrażliwości na kofeinę. Osoby starsze metabolizują ją znacznie dłużej, co oznacza, że nawet ta sama ilość kawy z czasem może powodować wzmocniony efekt, a wówczas może objawiać się na wiele różnych sposobów, do których zalicza się drażliwość, nerwowość, niepokój.
"Kiedy ktoś staje się wrażliwy na kofeinę, konieczne może się okazać ponowne przemyślenie jej spożycia, aby uniknąć negatywnych skutków" - ostrzegają eksperci z UCL Health. Naukowcy radzą, by smakosze kawy szczególnie wrażliwi na kofeinę, ograniczyli się do spożycia jednej filiżanki dziennie lub wybierali mieszanki o mniejszej zawartości tego związku.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl