Trwa ładowanie...

Zwiastują chorobę alkoholową. Pierwszy sygnał jest charakterystyczny

 Patrycja Pupiec
Patrycja Pupiec 27.01.2024 16:10
Jak rozpoznać, że masz problem z alkoholem?
Jak rozpoznać, że masz problem z alkoholem? (Getty Images)

Symptomy, które z pozoru wydają się niewinne, mogą być zapowiedzią poważnych problemów związanych z alkoholem. Łatwo można je pomylić z pragnieniem dobrej zabawy lub odprężenia po stresującym dniu w biurze.

spis treści

1. Wczesny objaw świadczy o problemach z alkoholem

Statystyki Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że choroba alkoholowa dotyczy 800 tys. obywateli Polski. Liczba osób, które nadużywają alkoholu, jest znacznie większa. Ponad 3 miliony Polaków spożywa alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy.

Zanim uzależnienie od alkoholu staje się w pełni rozwinięte i wymaga profesjonalnej terapii, pojawiają się wczesne objawy ostrzegawcze. Niestety, wiele osób je ignoruje lub nie chce ich zauważyć, utrzymując, że jest to tylko towarzyskie picie czy zasłużony relaks po ciężkim dniu w biurze.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Takie myślenie już może wskazywać na problem, o czym przypomina Małgorzata Kowalcze, która jest psychoterapeutką i wykładowcą na Uniwersytecie SWPS, a także dyrektorką Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu. Specjalistka podkreśla, że uzależnienie od alkoholu zwykle poprzedza faza ostrzegawcza.

Ale określenie granicy bywa problematyczne. Ekspertka zaznacza, że początkowo myśli danej osoby zaczynają krążyć wokół picia, nawet w pracy, a za szukaniem okazji do spożycia alkoholu, zawsze stoi wytłumaczenie.

Najbardziej typowym, wczesnym objawem świadczącym o narastającym problemie są braki w pamięci po spożyciu alkoholu potocznie zwane "urwanym filmem".

2. "Urwany film" pojawia się także u osób, które piją często

Mimo powszechnego przekonania "urwany film" nie dotyczy to tylko osób, które upiły się do nieprzytomności. Ten charakterystyczny symptom pojawia się w szczególności u osób, które często sięgają po alkohol, a do tego nie wyglądają na pijane, ponieważ mają wyższą tolerancję na wysokoprocentowe trunki.

Zaniepokoić powinny również ciągi alkoholowe, czyli spożywanie alkoholu przez kilka, a także sięganie po alkohol w samotności. Osoby na stanowiskach kierowniczych często mają tzw. menadżerki typ picia.

Te osoby niemal zawsze mają pod ręką alkohol. Są w stanie popijać nawet przed pracą, a najbliższe otoczenie często nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki problem nie będzie eskalował.

Pamiętajmy, że zawsze warto dokonać oceny własnego stosunku do alkoholu, zwłaszcza jeśli zauważymy niepokojące objawy. Wówczas należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze