Żywi komórki rakowe, sprzyja nadwadze i otyłości. Profesor z Harvardu ostrzega
Cukier szkodzi zdrowiu i nie ma co do tego wątpliwości. Choć sam nie jest produktem rakotwórczym, sprzyja rozwojowi wielu chorób, w tym także kilku nowotworów, dlatego warto ograniczać jego spożycie w diecie. Profesor z Harvardu wskazuje najzdrowsze źródła cukru.
1. Owoce i miód
Eksperci alarmują, że spożywamy za dużo cukru, co przyczynia się m.in. do rozwoju plagi cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Dlatego radzą, by zamiast cukru, stosować jego naturalne źródła, takie jak owoce.
Jedząc owoce, dostarczamy do organizmu również błonnik oraz szereg ważnych minerałów i witamin, bez których niekiedy organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Najmniej cukru mają w sobie owoce jagodowe, takie jak truskawki czy maliny.
Z kolei gruszki, winogrona, ananasy i czereśnie to owoce, które mają w sobie spore ilości cukru, a jak ostrzega prof. żywienia z Harvardu Frank Hu, jego nadmiar w diecie zawsze może powodować poważne zdrowotne problemy.
Ekspert podkreśla, że cukier cukrowi nierówny, ale nie musimy z niego rezygnować. Kluczowe jest, by zminimalizować spożycie dodanych cukrów obecnych w wielu popularnych produktach.
Dlatego najlepiej sięgać po owoce lub naturalny płynny słodzik, czyli miód, który warto mieć w kuchni także ze względu na liczne zdrowotne właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.
2. Dlaczego rak lubi cukier?
Cukier nie jest zaliczany do substancji rakotwórczych, ale w nadmiarze, szczególnie gdy pochodzi z przetworzonych źródeł żywności, może sprzyjać otyłości. Z kolei otyłość zalicza się już do czynników ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.
Istnieje jednak przekonanie, że cukier żywi komórki rakowe. Eksperci z Cancer Council wskazują, że większość komórek nowotworowych rośnie szybciej niż zdrowe, dlatego potrzebuje do tego więcej energii, ale ta niezbędna jest również zdrowym komórkom.
Otyłość zwiększa ryzyko kilku nowotworów, w tym:
- raka piersi;
- nowotworu okrężnicy;
- raka przełyku;
- raka szyjki macicy;
- raka jajnika;
- raka trzustki.
Choć związek między otyłością a chorobami nowotworowymi jest dosyć złożony, już dawno badania naukowe wykazały, że nadmierna masa ciała wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka, ale i jego nawrotem. Właśnie dlatego u osób otyłych, u których diagnozuje się nowotwór we wczesnym stadium, jednym z zaleceń jest leczenie otyłości, które pomoże uzyskiwać lepsze wyniki stosowanej terapii.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl