Trwa ładowanie...

Żywienie inspirowane Biblią – dieta Alleluja

Avatar placeholder
09.12.2015 13:50
Żywienie inspirowane Biblią – dieta Alleluja
Żywienie inspirowane Biblią – dieta Alleluja (Zdjęcie jabłka / Shutterstock)

Na temat diet powiedziano już niemal wszystko – od mądrych rad odnośnie zrównoważonego podejścia do odżywiania, aż do jednoskładnikowej diety cud, która przynosi nam więcej szkody niż pożytku. Inspiracje ich twórców bywają bardzo różne. Czy można jednak oprzeć zasady diety na zapisach Biblii? Okazuje się, że tak.

spis treści

1. Biblijna dieta

Dieta Alleluja, bo o niej mowa, stworzona została przez amerykańskiego pastora George’a Malkmusa. Jej inspiracją jest zapis z Księgi Rodzaju mówiący o tym, że ludzie powinni żywić się roślinami, ich nasionami i owocami. Jest to rodzaj diety wegetariańskiej, odrzucającej mięso i produkty zwierzęce.

Restrykcji jest jednak więcej. Większość spożywanych posiłków powinny stanowić nieprzetworzone, surowe owoce i warzywa, ze zdecydowaną większością tych drugich. Dopuszczalnymi składnikami są orzechy, zioła, oleje roślinne oraz soki. Jedynie 15 proc. posiłków mogą stanowić potrawy przetworzone, jednak nadal bazujące wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Z jadłospisu należy wykluczyć sól, kawę, herbatę, alkohol oraz żywność konserwową. Zalecane jest zastąpienie produktów zakazanych herbatami ziołowymi, mlekiem roślinnym, kawami zbożowymi, roślinnymi słodzikami (np. stewią). Ważną rolę odgrywają również soki warzywno-owocowe, które zalecane są nawet jako odrębne posiłki.

2. Efekty diety

Dieta Alleluja nie jest dietą stricte odchudzającą, chociaż utrata wagi jest jej nieodłącznym efektem. Jest ona szczególnie widoczna u osób z nadwagą i otyłością oraz tych, które przed rozpoczęciem diety spożywały wiele przetworzonych, niezdrowych produktów. Celem jej jednak jest w głównej mierze poprawa stanu zdrowia. Aspekt ten podkreślany jest w sposób szczególny przez jej twórcę, który w ten sposób pozbył się problemów z jelitem grubym. Na podobne efekty wskazują również inne osoby, które dzięki przejściu na tę dietę poprawiły swoje zdrowie. Odrzucenie produktów wysoko przetworzonych i zastąpienie ich owocami i warzywami ma z pewnością duży wpływ na nasz organizm. Może pomóc w problemach trawiennych, obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ryzyko miażdżycy. Nie można jednak w 100 proc. potwierdzić tego, że wyeliminuje konkretne choroby lub dolegliwości.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

3. Zagrożenia

Wykluczenie z diety mięsa i wszystkich produktów odzwierzęcych nie pozostaje obojętne dla organizmu. W przypadku osób zdrowych, które uważnie dobierają skład swoich posiłków i dodatkowo wspomagają się suplementacją niektórych pierwiastków, nie musi wiązać się to z problemami zdrowotnymi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że skutkiem diety Alleluja mogą być niedobory wapnia, cynku oraz witamin z grupy B12. Problemem może być również wyeliminowanie z diety źródeł łatwo przyswajalnego białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z kolei nadmiar błonnika powodować może problemy z układem trawiennym. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie planowanie posiłków oraz włączenie warzyw i zbóż, które mogą stanowić ekwiwalent produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta Alleluja jest w gruncie rzeczy rodzajem diety wegańskiej i posiada wszystkie jej zalety oraz wady. Wartością dodaną jest oparcie jej założeń o zapisy Pisma Świętego i częste odwoływanie się do inspiracji religijnych. Dla jednych może to być element pomagający im w trzymaniu się narzuconych zasad, dla innych – wręcz przeciwnie – może odstraszać od niej już na samym wstępie. Pewne jest jednak, że jak do każdej innej diety, powinniśmy podchodzić do niej w sposób świadomy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze