Żywność light, czyli odchudzające zakupy
Żywność light widnieje na półkach wielu sklepów. Produkty te mają obniżoną kaloryczność, gwarantują bezpieczne odchudzanie i lepsze samopoczucie. Produkty typu light zawierają niewielkie ilość tłuszczów, cukrów i cholesterolu. Najczęściej są to jogurty, mleko, dżemy, masła i margaryna. Coraz częściej, podczas odchudzających zakupów, w sklepach pojawiają się czekolady, batoniki i ciasta. Jedzenie typu light - jak schudnąć?
Pomysł, żeby obniżyć kaloryczność posiłków, zwłaszcza gdy prowadzi się siedzący tryb życia, jest godny do zastosowania. Dzięki niemu możesz schudnąć, a także utrzymać w normie stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Jednak, zdaniem diabetyków nie powinnaś się odżywiać wyłącznie produktami light.
1. Żywność typu light
Lekkie produkty takie, które mają w stosunku do tradycyjnych obniżoną kaloryczność, o 30%. Wybierając się na odchudzające zakupy, zwróć uwagę na żywność z napisami: fit, fitness, slim, które sugerują, że są one niskokaloryczne i zdrowe. Jednak żywność typu light nie zawsze jest tym, czego potrzebujesz.
1.1. Jogurt 0% tłuszczu
Producenci żywności, aby obniżyć wartość kaloryczną swoich wyrobów, redukują zawartość tłuszczu.Takie zabiegi nie służą zdrowiu. To skuteczne sposoby na odchudzanie, lecz bez tłuszczu nie przyswoisz z pożywienia witaminy A, D, E i K. Ponadto takie jogurty mają niewiele nabiału, wapnia, potrzebnego kościom i zębom. Poza tym usuwając z produktów niskotłuszczowych jakiś składnik, z reguły dodaje się do niego inny, aby wyrób miał dobry smak i konsystencję. W beztłuszczowym jogurcie może znaleźć się cukier, a w majonezie typu light oleje zagęszczone.
1.2. Zdrowe odchudzanie a czekolada
Produkty bez cukru, np. czekolada i ciastka, mimo, iż należą do grupy produktów typu light dość często zawierają więcej tłuszczu, który poprawia ich smak, a w rezultacie wcale nie są niskokaloryczne. Słodycze bez cukru są dobrym rozwiązaniem dla cukrzyków, aby mogli cieszyć się smakiem słodyczy.
1.3. Co jeść, aby szybko schudnąć?
W porównaniu z jogurtami typu light, lepiej jeść zwykłe jogurty. W Polsce ponad 3/4 Polaków je jogurty. Codzienne kupowanie deklaruje prawie 15% ankietowanych, a blisko 70% twierdzi, że kupuje je przynajmniej raz w tygodniu.
Jedzenie jogurtów szczególnie wskazane jest przy następujących schorzeniach:
- zatrucia pokarmowe,
- infekcje,
- podwyższony poziom cholesterolu,
- złe trawienie laktozy,
- schorzenia geriatryczne,
- biegunki po antybiotykach,
- kuracje antynowotworowe,
- osłabiona odporność organizmu.
Warto spożywać biojogurty, gdyż są produkowane przy użyciu bakterii. Zawierają one probiotyki, które mają zdolność w stanie żywnym dostać się do naszych jelit. Dzięki czemu łatwiej trawimy i lepiej utrzymać zdrową sylwetkę.
2. Odchudzające zakupy
Jeśli chcemy kupić produkty niskokaloryczne, a do tego nie zaszkodzić naszemu zdrowiu, warto w sklepie znaleźć produkty ekologiczne. W zdrowej żywność ekologicznej nie znajdziemy słodzików, odtłuszczaczy i konserwantów. Kupując żywność typu light warto zapoznać się też z ilością białka, węglowodanów i całkowitego tłuszczu.
Dla osób będących na diecie ważne jest, czy dany produkt zawiera skrobię, błonnik lub sód. Kupując produkty typu light warto sprawdzić kaloryczność produktu. Może okazać się, że tylko na etykiecie mamy napisane, że żywność zawiera zero procent tłuszczu. Niestety, czytając etykietę na odwrocie możemy się dowiedzieć, że produkt zawiera tylko trochę mniej tłuszczu niż "zwykły" produkt.
Żywność typu light może być zdrowym sposobem na odchudzanie, jeżeli zachowasz umiar. Produkty tego typu nie mogą stanowić podstawy zdrowej diety. Unikaj tłustych wędlin i mięs, kupuj półtłusty nabiał, jedz warzywa i owoce, a po słodycze sięgaj rzadko. Wybieraj produkty mało przetworzone, np. produkty zbożowe na naturalnym zakwasie zamiast chrupkiego pieczywa.