Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Nareszcie się wyśpisz!

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 01.09.2015 14:53
Nareszcie się wyśpisz!
Nareszcie się wyśpisz!

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Snu, dzisiejsze społeczeństwo jest dotknięte epidemią bezsenności. Oprócz tego, że jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni, brak snu na dłuższą metę negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Sen powinien być regenerujący, relaksujący i w żadnym wypadku nie powinien kojarzyć nam się z negatywnymi emocjami. Jak w takim razie pomóc sobie w zasypianiu i mieć zdrowy, spokojny sen?

1. Odzyskaj wewnętrzną równowagę Yin i Yang

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, bezsenność jest rezultatem braku równowagi pomiędzy naszym Yang (pozytywna i agresywna energia) a Tin (pasywna i delikatna energia). Akupunktura jest jednym ze sposobów przywrócenia balansu. Przynosi ona równowagę i harmonię w ciele oraz umyśle. „Jesteśmy częścią natury, więc musimy działać w sposób naturalny. Przykładowo, gdy wschodzi słońce, jesteśmy „zaprogramowani” do większej aktywności, a kiedy zachodzi, odczuwamy naturalną potrzebę odpoczynku. Wszelkiego rodzaju zaburzenia wewnętrznej równowagi mogą powodować bezsenność, ponieważ ciało i umysł są ze sobą wzajemnie połączone. Dzięki przywróceniu harmonii w naszym organizmie poprzez akupunkturę, sen staje się naturalnym skutkiem ubocznym leczenia”.

2. Porozmawiaj o tym

Naukowcy z Uniwersytetu Laval w Kanadzie zbadali 160 dorosłych pacjentów cierpiących na przewlekłą bezsenność i porównali wpływ terapii poznawczo-behawioralnej z działaniem tabletek nasennych. Cotygodniowe sesje terapeutyczne okazały się bardziej skuteczne u osób z chroniczną bezsennością i pomogły pacjentom rozpoznawać, zwalczać i zmieniać negatywne myśli oraz zachowania przeszkadzające im w zasypianiu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

3. Zwiększ dzienne spożycie magnezu

Magnez jest niezbędnym składnikiem w naszym organizmie. „Często jest określany mianem relaksującego minerału ze względu na jego rolę w rozluźnianiu mięśni” – mówi dietetyk Fiona Kirk. Badania przeprowadzone w Niemczech pokazały, że stan zdrowia osób cierpiących na bezsenność i zespół niespokojnych nóg znacznie się poprawił, gdy zaczęły one regularnie zażywać magnez. Produkty bogate w magnez, to: orzechy, ziarna zbóż, fasola, zielone warzywa, ryby i chude mięso.

4. Zmień swój sposób myślenia

Nic tak nie pogłębia bezsenności, jak myślenie i zamartwianie się o sen. Dr Jacobs – autor książki „Dobranoc bezsenności” – uważa, że możemy spać o wiele lepiej, gdy zastąpimy negatywne myśli tymi bardziej pozytywnymi. „Jeśli leżymy w łóżku i nie możemy zasnąć, zamiast myśleć: „O nie! Nie mogę zasnąć...”, pomyślmy: „Zawsze zasypiam prędzej czy później” – radzi ekspert.

5. Wprowadź w sypialni zasady feng shui

Zgodnie z zasadami feng shui, łóżko powinno znajdować się w takim miejscu, aby drzwi były w zasięgu naszego wzroku, ale nie dokładnie naprzeciwko nich. „To ważne, aby unikać spania z głową zwróconą w stronę drzwi” – mówi Jakob Jelling, ekspert zajmujący się feng shui. Unikajmy również spania pod oknem, ponieważ może to spowodować utratę części naszej wewnętrznej, pozytywnej energii, rozpraszając ją.

6. Otocz się uspokajającymi kolorami

Dekorując sypialnię, użyj kolorów niebieskich, zielonych i wszelkich odcieni fioletów, ponieważ te właśnie barwy pomagają nam się zrelaksować. Najbardziej spokojne z nich to niebieski, indygo i fiolet. „Zieleń reprezentuje harmonię i wpływa na przywspółczulny układ nerwowy. Niebieski uspokaja i działa korzystnie na układ oddechowy. Fiolet wprowadza balans między ciałem i umysłem, działa na centralny układ nerwowy, wspomaga relaksację i ułatwia zasypianie”.

7. Wypróbuj aromaterapię

Psychologowie z Uniwersytetu Wesleyan w USA poprosili 31 mężczyzn i kobiet o to, aby jednego wieczoru, 2 minuty przed snem wdychali olejek lawendowy, a następnego – zwykłą wodę destylowaną. Fazy ich snu były monitorowane poprzez skanowanie mózgu i okazało się, że zapach lawendy wzmagał sen wolnofalowy, czyli ten głęboki i regenerujący. Podczas fazy wolnofalowej nasze tętno spowalnia i rozluźniają się mięśnie. Wyniki badań opublikowanych przez jedno z amerykańskich czasopism medycznych dowiodły nawet, że zapach lawendy jest nawet tak samo skuteczny, jak środki nasenne. Wystarczy skropić pościel olejkiem lawendowym lub dodać kilka kropli do kąpieli, aby spać spokojnie.

8. Idź na spacer

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali dane pochodzące z badania, w którym brało udział 700 mężczyzn i kobiet, i doszli do wniosku, że regularne ćwiczenia fizyczne wpływają na redukcję częstotliwości i ryzyko występowania zaburzeń snu. Okazało się, że u ludzi, którzy przeszli każdego dnia 2 kilometry lub więcej, zauważono o 33% mniej zaburzeń snu (w tym trudności z zasypianiem) w porównaniu do osób, które spacerowały mniej lub wcale. Dlatego też nieważne, jak bardzo jesteś zajęty w pracy – zrób sobie przerwę i poświęć chwilę na spacer.

9. Unikaj picia alkoholu przed snem

Wieczorny drink po ciężkim i stresującym dniu wydaje się znakomitym pomysłem na odprężenie, jednak okazuje się, że picie alkoholu przed snem ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. „Alkohol pozwoli ci zasnąć szybciej, ale w drugiej połowie nocy, podczas jego trawienia, nasz mózg zamiast odpoczywać, będzie pobudzony” – mówi dr Magalang z Uniwersytetu w Ohio.

10. Znajdź swój codzienny sposób na relaks

„Przebywając dużo czasu na świeżym powietrzu, regularnie ćwicząc oraz trzymając zdrową dietę, przyczyniamy się do poprawy jakości naszego snu, ale umiejętność relaksowania się jest tak samo ważna” – mówi Jessica Alexander, która zajmuje się problemami związanymi ze snem. „Pozytywne i zrelaksowane myśli powodują szczęśliwy i spokojny sen”.

Zdrowy sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz pomaga utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne w dobrej kondycji. Dlatego warto zadbać o to, aby był on dla nas faktycznie czasem odpoczynku i relaksu.

Daria Bukowska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze