16-latka zamówiła herbatę przez internet. Jej wątroba nie wytrzymała
Brytyjscy lekarze opisali przypadek 16-latki, która trafiła do szpitala z powodu nudności i bólu brzucha. Początkowo medycy myśleli, że dziewczynka ma infekcje dróg moczowych. Niestety okazało się, że młoda pacjentka nabawiła się ostrego zapalenia wątroby, bo chciała schudnąć.
1. Nudności i bóle zwiastowały problemy z kluczowym narządem
16-latka urodzona w Jemenie nie miała żadnych większych zdrowotnych problemów przed przyjęciem do szpitala z powodu nudności, bólu stawów i brzucha. Początkowo lekarze myśleli, że dziecko cierpi na infekcję dróg moczowych. Medycy zalecili amoksycylinę i odesłali ją do domu.
Dziewczynka zdążyła przyjąć zaledwie dwie dawki leku, zanim ponownie zgłosiła się na oddział ratunkowy szpitala. Wówczas lekarze stwierdzili u niej żółtaczkę i skierowali na oddział intensywnej terapii medycznej.
16-latka zaprzeczyła, że przyjmowała leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol. Przyznała również, że nie spożywała alkoholu oraz narkotyków. Nie była także w ciąży.
2. To było ostre zapalenie wątroby
Gdy lekarze nie stwierdzili powiększenia wątroby ani wyczuwalnej tkliwości brzucha, postanowili ponownie przeprowadzić wywiad z młodą pacjentką. Dziewczynka wyznała, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy spożywała chińską mieszankę zielonej herbaty, którą zamówiła przez internet.
16-latka piła dziennie ponad trzy filiżanki napoju, ponieważ usłyszała, że ten rodzaj herbaty pomoże jej schudnąć. Już wtedy medycy zaczęli podejrzewać, że dziewczynka ma ostre zapalenie wątroby.
Badania laboratoryjne wykazały m.in. podwyższony poziom ALT, hiperbilirubinemię, podwyższoną liczbę białych krwinek. Wszystkie testy na wirusowe zapalenie wątroby typu A i C dały wynik negatywny.
3. "Suplementy diety są znaną przyczyną hepatotoksyczności"
"Suplementy ziołowe i suplementy diety są znaną przyczyną hepatotoksyczności, jednak pacjenci często zaniedbują zgłaszanie ich stosowania, w związku z czym potencjalna etiologia pozostaje nierozpoznana przez lekarzy" - wskazali autorzy opisu przypadku opublikowanym w "BMJ Case Reports".
Po odstawieniu zielonej herbaty i odpowiednim leczeniu, zapalenie wątroby ustąpiło, a pacjentka została wypisana ze szpitala. Gdy pojawiła się na kontroli po dwóch miesiącach od wypisu, czynność wątroby była w normie.
Naukowcy podkreślają, że zielona herbata ma liczne właściwości zdrowotne, ale skoncentrowane suplementy, szczególnie te nieznanego pochodzenia, mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl