Trwa ładowanie...

Bazylia jako naturalny antybiotyk

Avatar placeholder
23.01.2019 11:18
Bazylia jako naturalny antybiotyk
Bazylia jako naturalny antybiotyk (123rf)

Do tej pory kojarzyłeś ją jako świetny dodatek do spaghetti i główny składnik sosu pesto, a także często pochłaniałeś ją razem z pizzą. Ale czy wiedziałeś jak wiele dobrych, zdrowotnych właściwości ma w sobie bazylia? Można ją nazwać naturalnym antybiotykiem

1. Zdrowotne właściwości bazylii

Pomaga w pozbyciu się nadmiaru cholesterolu i oczyszcza tętnice. Zawiera w sobie sporo witaminy K. Już dwie łyżki mogą dostarczyć 30 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Pomaga na serce i miażdżycę, a także jest bogata w witaminę A, dzięki której wzmacnia wzrok. Ponadto jako przeciwutleniacz zapobiega nowotworom. Gdy doda się do niej czosnek, staje się silnym naturalnym antybiotykiem. Wspomaga układ odpornościowy i leczy przeziębienia, problemy z zaparciami i nerkami.

10 niezwykłych pomysłów na użycie bazylii
10 niezwykłych pomysłów na użycie bazylii [10 zdjęć]

Dodaj 3 łyżki bazylii do dzbanka na herbatę i zalej wrzącą wodą. Pozwól herbacie zaparzać się przez

zobacz galerię
Zobacz film: "Dodaj bazylię do wody. Zobacz, co się stanie"

Zawiera dużo magnezu, fosforu, manganu, żelaza, wapnia.

Roślina świetnie działa również na nasz układ nerwowy. Jest dobrą opcją dla osób, które borykają się z bezsennością i nadpobudliwością bo ma działanie uspokajające.

2. Jak stosować bazylie?

Jeżeli nie masz pomysłu jak wykorzystać ją w kuchni, to najprostszym sposobem jest posiekanie jej i stosowanie jako dodatek do sałatek, zup i makaronów. Najlepsza jest ta świeża, dlatego warto wyhodować ją samemu. Rośnie w miejscach słonecznych, w temp. ok. 25 stopni Celsjusza.

Jest wrażliwa na mróz, dlatego zaleca się hodowanie jej w domu na parapecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze