Bazylia jako naturalny antybiotyk
Do tej pory kojarzyłeś ją jako świetny dodatek do spaghetti i główny składnik sosu pesto, a także często pochłaniałeś ją razem z pizzą. Ale czy wiedziałeś jak wiele dobrych, zdrowotnych właściwości ma w sobie bazylia? Można ją nazwać naturalnym antybiotykiem
1. Zdrowotne właściwości bazylii
Pomaga w pozbyciu się nadmiaru cholesterolu i oczyszcza tętnice. Zawiera w sobie sporo witaminy K. Już dwie łyżki mogą dostarczyć 30 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Pomaga na serce i miażdżycę, a także jest bogata w witaminę A, dzięki której wzmacnia wzrok. Ponadto jako przeciwutleniacz zapobiega nowotworom. Gdy doda się do niej czosnek, staje się silnym naturalnym antybiotykiem. Wspomaga układ odpornościowy i leczy przeziębienia, problemy z zaparciami i nerkami.
Zawiera dużo magnezu, fosforu, manganu, żelaza, wapnia.
Roślina świetnie działa również na nasz układ nerwowy. Jest dobrą opcją dla osób, które borykają się z bezsennością i nadpobudliwością bo ma działanie uspokajające.
2. Jak stosować bazylie?
Jeżeli nie masz pomysłu jak wykorzystać ją w kuchni, to najprostszym sposobem jest posiekanie jej i stosowanie jako dodatek do sałatek, zup i makaronów. Najlepsza jest ta świeża, dlatego warto wyhodować ją samemu. Rośnie w miejscach słonecznych, w temp. ok. 25 stopni Celsjusza.
Jest wrażliwa na mróz, dlatego zaleca się hodowanie jej w domu na parapecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.