Bez pestycydów. Potężna antynowotworowa tarcza naszpikowana witaminą C
Rozpoczyna się sezon na młodą kapustę, która posiada wiele zalet. Okazuje się, że to warzywo może zawierać nawet czterokrotnie więcej witaminy C niż jej kiszona odmiana. Ale to nie wszystko, co warto wiedzieć o młodej kapuście, która zaczęła pojawiać się w sklepach.
1. Wartości odżywcze młodej kapusty
Na szczęście Polacy mają słabość do młodej kapusty. Zielone i chrupiące liście poza tym, że są smaczne, mają też wiele korzyści zdrowotnych. Pomagają w leczeniu osteoporozy i niedokrwistości, wzmacniają odporność i są niskokaloryczne.
Młoda kapusta zawiera jedynie 40 kcal w 100 g (dla porównania - taka sama ilość fasoli to już ponad 340 kcal). Można ją jeść do woli, o ile nie podajemy jej w towarzystwie skwarek.
Młoda kapusta dostarcza aż czterokrotnie więcej witaminy C niż jej kiszona wersja. Zawiera także witaminę K, B, A i E, które są uznawane za silne antyoksydanty chroniące przed rakiem. W ciemnozielonych liściach znajdziemy też kwas foliowy i żelazo.
Dodatkowo jest źródłem minerałów, takich jak mangan, potas, miedź, siarka i wapń. Spożycie młodej kapusty wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu oraz wspiera zdrowie kości.
2. Wyjątkowe warzywo
Młoda kapusta znalazła się na liście tzw. czystej piętnastki, czyli najzdrowszych oraz najmniej zanieczyszczonych warzyw i owoców.
Można ją przyrządzać na wiele sposobów - bigos, kapuśniak, surówka to tylko kilka z możliwości. Liście nadają się również do duszenia z rybą bądź mięsem lub gotowania z pomidorami jako wegetariańska alternatywa. Kapusta smakuje wyśmienicie również na surowo z dodatkiem koperku i oliwy.
Młoda kapusta wciąż jest przedmiotem badań naukowych, które mają na celu odkrycie kolejnych korzyści zdrowotnych z jej spożycia. Interesującym odkryciem jest fakt, że młode pędy czerwonej kapusty, a dokładniej sok z nich, wykazuje silniejsze działanie przeciwnowotworowe na komórki raka prostaty.
Osoby z chorą tarczycą powinny spożywać kapustę z umiarem, zwłaszcza w sezonie, gdy na talerzach pojawiają się również brokuły, kalafior czy kalarepa, które zawierają tzw. związki wolotwórcze - goitrynę i progoitrynę. Substancje te mogą zakłócać wchłanianie jodu z pożywienia.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl