Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Sok z kapusty – właściwości odżywcze, cechy prozdrowotne

Avatar placeholder
31.03.2021 14:46
Sok z kiszonej kapusty
Sok z kiszonej kapusty (arch.prywatne)

Sok kapusty słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Kolejną zaletą kapusty jest niewielka zawartość kalorii. Dlatego też sok z kapusty polecany jest w szczególności osobom, które marzą o zrzuceniu zbędnych kilogramów – w 100 g znajdziemy tylko 40 kcal. Fakt jest taki, że nawet osoby z problematyczną wątrobą mogą spożywać kapustę.

spis treści

1. Właściwości odżywcze soku z kapusty

W soku z kapusty można znaleźć wiele wartości odżywczych. Zaliczymy do nich witaminę C (w głąbie znajduje się najwięcej witaminy C). Kapusta to także bogactwo witamin z grupy B, witaminy A, E, K oraz rutyny. W czasie gotowania kapusta wytrąca niewielkie ilości siarki, która ma zbawienny wpływ na kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Ponadto sok z kapusty obfituje w wapń, magnez oraz potas. W zielonych liściach najwięcej jest kwasu foliowego oraz żelaza. Sok z kapusty nadaje się nie tylko do picia, lecz także do sporządzania okładów. Szczególnie zalecany jest na ból stawów chorych na artretyzm, reumatyzm i bóle neurolgiczne.

Sok z kapusty to źródło witamin, minerałów i innych środków odżywczych
Sok z kapusty to źródło witamin, minerałów i innych środków odżywczych
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Prozdrowotne właściwości soku

Sok z kapusty charakteryzuje się działaniem przeciwnowotworowym. Zawiera cenne izocyjaniany, dzięki którym aktywuje metabolizm estrogenów w organizmie ludzkim. Mechanizm ten odpowiada za walkę z rakiem  jelita grubego, płuc, prostaty, jajnika, żołądka itp. Ponadto sok z kapusty słynie z leczenia wrzodów żołądka, raka pęcherza, a także znacznie przyśpiesza gojenie się ran. Działa zbawiennie na skórę pobudzając procesy przeciwstarzeniowe. Sok z kapusty posiada witaminę U – oddznaczającą się silnym działaniem leczniczym. Wspomniana witamina sprawdza się również podczas zapalenia piersi u kobiet (okładanie piersi kapustą – to przecież stara metoda naszych mam i babć).

To też warto wiedzieć

W związku z tym, że sok z kapusty bogaty jest w witaminę K i antocyjany – pomaga w koncentracji jednocześnie poprawiając funkcjonowanie mózgu. Częste spożywanie kapusty sprawdza się w problemach z demencją i przy chorobie Alzheimera.

Sok z kapusty usuwa toksyny z organizmu. Duża zawartość witaminy C pozwala usunąć kwas moczowy, a także wolne rodniki. Jednocześnie sok z kapusty umożliwia kontrolowanie ciśnienia krwi. Za ten walor odpowiedzialny jest potas, który rozszerza naczynia krwionośne i tym samym – ułatwia przepływ krwi. Kapusta powinna być spożywana przy nadciśnieniu. Kolejnym plusem soku z kapusty jest łagodzenie bóli głowy, szczególnie tych przewlekłych (można również przyłożyć liść kapusty na czoło).

8 powodów, dla których warto jeść kapustę
8 powodów, dla których warto jeść kapustę [10 zdjęć]

Kapusta to popularne warzywo często używane w kuchni. Bogata jest w antyoksydanty i witaminy, więc warto

zobacz galerię

Sok z kapusty kiszonej także słynie z działania prozdrowotnego. Po pierwsze posiada działanie probiotyczne. Powinniśmy go spożywać, jeżeli codziennie przyjmujemy duże porcje leków. Po drugie sok z kapusty kiszonej pomaga we wszelkich chorobach mających swój początek w układzie pokarmowym. Służy osobom pijącym kawę oraz spożywającym alkohol. Organizm wówczas wytwarza odpowiednią ilość bakterii, które szczelnie zaklejają jelito. Tym samym sok z kapusty poprawia apetyt i reguluje procesy trawienne. Można go także używać do płukania jamy ustnej, gdyż wzmacnia dziąsła i leczy stany zapalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze