"Biała jeżyna" na cukier i miażdżycę. Jedz nie tylko owoce
Wygląda jak biała jeżyna, ale ma wystarczająco dużo mocy, by działać na własny rachunek. Morwa biała jest nieoceniona w walce z cukrzycą i otyłością. Chroni też przed miażdżycą i rakiem, a to nadal nie wszystko. Lecznicze właściwości kryją się nie tylko w jej owocach, ale też liściach i korzeniu.
1. Morwa biała na cukier
Choć jej owoce wyglądają niepozornie mają wiele zdrowotnych właściwości. Warto po nie sięgać zwłaszcza teraz, kiedy jest na nią sezon.
W owocach morwy kryje się błonnik, witamina C oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, cynk, wapń i magnez.
To także źródło polifenoli oraz związku o nazwie DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina), który pomaga kontrolować poziom cukru. Spowalnia on rozkład skrobi na cukry proste i przeciwdziała hiperglikemii po jedzeniu.
Dlatego po morwę białą powinny sięgać osoby, które zmagają się z zaburzeniami glikemii po posiłku i podwyższonym poziomem cukru we krwi.
By spowolnić proces rozkładu cukru i gwałtowność skoków glukozy po jedzeniu, morwę należy zjeść pół godziny przed posiłkiem.
2. Nie zapominaj o liściach i korzeniu
Kontrola cukru to jednak nie wszystko. Morwa biała ma także działanie:
- przeciwutleniające,
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- detoksykacyjne.
Jest również skuteczna jako element profilaktyki miażdżycy i raka.
Owoce morwy białej poprawiają także perystaltykę jelit i oczyszczają organizm z toksyn. Ponadto zmniejszają anemię i obfite krwawienia oraz mają działanie moczopędne.
Siła morwy to jednak nie tylko owoce. Nie należy zapominać o jej liściach, które równie korzystnie wpływają na zdrowie. Działają antyoksydacyjnie i - podobnie jak owoce - pomagają obniżyć glukozę.
Zawartość witamin B1, B2 i B6 oraz PP wspierają pracę mózgu.
Z kolei wyciąg z korzeni morwy białej przeciwdziała rozwojowi nowotworów.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl