Trwa ładowanie...

Białko "nie jest panaceum" na zdrowie? Nadmiar generuje miażdżycę

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 20.02.2024 18:11
Badacze alarmują, białko "nie jest panaceum" na zdrowie, nadmiar jest bardzo groźny
Badacze alarmują, białko "nie jest panaceum" na zdrowie, nadmiar jest bardzo groźny (Getty Images)

Utrzymujący się od kilku lat trend zwiększania ilości białka w diecie może okazać się wyjątkowo szkodliwy. Badacze odkryli, że nadmiar tego makroskładnika ma negatywny wpływ na tętnice.

spis treści

1. Jaka ilość białka szkodzi?

Na łamach "Nature Metabolism" naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine opublikowali wyniki swojej pracy. Wnioski oparli na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, hodowli komórkowej, a także niewielkiej grupie ludzi.

Potwierdzają one, że w przypadku gdy białko stanowi więcej niż 22 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, może dochodzić do zwiększonej aktywacji komórek odpornościowych. Te z kolei przyczyniają się do tworzenia blaszki miażdżycowej. Zwężanie się światła tętnic pod wpływem złogów cholesterolu tworzących blaszkę zaburza przepływ krwi przez naczynia i zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu.

Zobacz film: "Nadmiar białka szkodzi. Szczególnie wątrobie"
Nadmiar białka w diecie może sprzyjać miażdżycy
Nadmiar białka w diecie może sprzyjać miażdżycy (Pixabay)

Zdaniem naukowców szczególnie jeden z aminokwasów, leucyna, może odpowiadać za patologiczne zmiany prowadzące do miażdżycy. - W naszych badaniach mechanistycznych wykazaliśmy, że aminokwasy, które w rzeczywistości są cegiełkami budulcowymi białka, mogą wywoływać choroby poprzez specyficzne mechanizmy sygnalizacyjne, a następnie zmieniać metabolizm tych komórek – wyjaśnia dr Bettina Mittendorfer z Uniwersytetu Missouri w Kolumbii.

Obecne w białku aminokwasy wpływają negatywnie na makrofagi odpowiedzialne za usuwanie resztek komórkowych. Skutkiem tego jest powstawanie "cmentarza" tych komórek w ścianach naczyń i z czasem odkładanie się blaszki.

2. Białko w diecie. Które produkty zawierają najwięcej?

W zależności od wieku, aktywności fizycznej czy płci dorosły człowiek powinien spożywać średnio 0,9-1 g białka na 1 kg masy ciała. Nadmiar białka w diecie nie tylko zwiększa ryzyko miażdżycy, ale przede wszystkim może generować zaburzenia metaboliczne, a także obciążać nerki lub wątrobę.

Pokaźnym źródłem białka są:

  • mięso, nabiał, jaja - to one stanowią najobfitsze źródło leucyny,
  • ryby i owoce morza,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy, nasiona i pestki,
  • zboża.

Utrzymujący się trend zwiększania ilości makroskładnika w diecie sprawił jednak, że sklepowe półki uginają się od produktów wysokobiałkowych. To nie tylko odżywki dla sportowców, które można kupić nawet w dyskontach spożywczych, ale też jogurty i batony proteinowe, a nawet różnego rodzaju słodycze.

- Nasze badanie pokazuje, że zwiększenie spożycia białka w celu poprawy zdrowia metabolicznego nie jest panaceum. Możesz naprawdę wyrządzić szkody swoim tętnicom – podkreśla prof. Babak Razani. - Mamy nadzieję, że te badania zapoczątkują dyskusję na temat sposobów precyzyjnej modyfikacji diety, która może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu na poziomie molekularnym i zmniejszyć ryzyko chorób.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze