Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Błonnik z ananasem

Avatar placeholder
01.08.2014 12:51
Błonnik z ananasem
Błonnik z ananasem

Błonnik i ananas stanowią składnik wielu suplementów diety mających wspomóc proces odchudzania. Błonnik jest to składnik roślinny, który w organizmie człowieka nie ulega strawieniu ani wchłonięciu. Jednakże pod wpływem wody pęcznieje, dając uczucie sytości oraz poprawia perystaltykę jelit. Z kolei ananas, mimo że jest dość kaloryczny, zawiera enzym bromelainę, która przyspiesza trawienie białek oraz wykazuje zróżnicowane działanie farmakologiczne.

1. Ananas na odchudzanie

Ananas jest tropikalnym owocem pochodzącym z Europy Środkowej i Ameryki Południowej, jest uprawiany w wielu tropikalnych krajach - Hawaje, Indie, Chiny, Kenia, Malezja, Filipiny i Tajlandia. W wielu krajach ananas jest uważany za roślinę leczniczą. Liczne badania kliniczne wykazały jego prozdrowotne właściwości, które zawdzięcza polifenolom, witaminom i składnikom mineralnym w nim obecnym.

Ananas jako jedyny owoc zawiera bromelainę – enzym, który wykazuje zróżnicowane właściwości prozdrowotne. Wyciągi z ananasaobecne w wielu suplementach diety działają:

  • przeciwobrzękowo – przeciwdziałają gromadzeniu się wody w organizmie;
  • przeciwzapalnie;
  • przeciwzakrzepowo i fibrynolitycznie – zapobiegają tworzeniu się skrzepów krwi, a tym samym zawałowi serca, udarom mózgu.
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Ponadto wspomagają leczenie biegunek, wywołanych przez E. coli.

Ostatnie wyniki badań wykazały, że bromelaina podana doustnie wspomaga leczenie nowotworów.
Bromelaina w układzie pokarmowym wspomaga trawienie białek oraz przyspiesza przemianę materii. Dlatego suplementy diety zawierające ananas są zalecane dla osób odchudzających się. Bromelaina, ze względu na naturalne pochodzenie oraz na fakt, że nie wykazuje toksycznego działania, może być stosowana przez wiele osób.

2. Błonnik wspomaga odchudzanie

Błonnik należy do związków roślinnych. W układzie pokarmowym nie ulega ani trawieniu, ani wchłanianiu. Ze względu na ten fakt wykazuje prozdrowotne właściwości. Pod wpływem wody w jelitach pęcznieje, dając uczucie sytości, a tym samym przeciwdziała uczuciu głodu. Błonnik, drażniąc ściany jelita grubego, przyspiesza perystaltykę, zapobiegając zaparciom oraz chorobom jelit, w tym nowotworom jelita grubego. Błonnik obecny w pokarmie wiąże metale ciężkie oraz ogranicza wchłanianie cholesterolu oraz glukozy w nim zawartych. Ze względu na ten fakt jest zalecany przy podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi oraz dla cukrzyków. Jednakże osoby regularnie zażywające leki powinny zachować co najmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy połknięciem tabletek a błonnikiem. W przeciwnym wypadku substancja lecznicza nie ulegnie całkowitemu wchłonięciu w układzie pokarmowym. Ponadto, zażywając preparaty z błonnikiem, należy pić dużo wody, ponieważ błonnik może zaczopować światło przełyku, żołądka lub jelita oraz spowodować zaparcia.

UWAGA: Stosowanie samych suplementów diety nie spowoduje, że stracimy na wadze. Preparaty zawierające błonnik i ananas tylko wspomagają proces odchudzania, który zazwyczaj polega na stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety i zwiększonej aktywności fizycznej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze