Boża trawka uchroni przed cukrzycą. Obniży też cholesterol
Boża trawka, jak nazywana jest kozieradka pospolita, to niepozorna roślina, której właściwości zdrowotne docenili już starożytni Egipcjanie. Poradzi sobie z wieloma dolegliwościami i korzystnie wpłynie na organizm.
1. Dobroczynna kozieradka
Kozieradka od wieków była stosowana w medycynie ludowej. Wyglądem nieco przypomina koniczynę, ale to drobne nasiona, które rozwijają się z kwiatów, mają niesamowitą moc.
Wystarczy szklanka naparu dziennie, by uporać się z całą masą dolegliwości i dostarczyć organizmowi cennych składników. Roślina jest bogata we flawonoidy, alkaloidy, saponiny i polisacharydy.
W kozieradce znajdziemy też witaminy z grupy B, a także wapń, potas, fosfor i żelazo. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i korzystnie wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie.
2. Właściwości bożej trawki
To przede wszystkim naturalny i skuteczny sposób na obniżenie cukru. Kozieradka zawiera substancje, które opóźniają opróżnianie żołądka i ograniczają skoki glukozy po posiłku. Napar dodatkowo obniża cholesterol.
Po bożą trawkę warto sięgać także w przypadku problemów trawiennych. Z suszonych nasion można zrobić kleik, który złagodzi objawy związane z wrzodami żołądka i zapaleniem błony śluzowej. To też świetny sposób na redukcję wzdęć.
Zawarte w kozieradce składniki odżywcze wspierają tworzenie czerwonych krwinek i zwiększają ich ilość. Nasiona rośliny często też stosowane są, by łagodzić dolegliwości wywołane hemoroidami.
W czasie walki z trądzikiem warto sięgać po roślinę. Kozieradka wyciszy stany zapalne, a ponadto wspiera regenerację skóry, redukuje przebarwienia i spowalnia procesy starzenia.
3. Napar z kozieradki
Kozieradkę możemy kupić zarówno w postaci kapsułek, jak i suszonych nasion, z których przygotujemy leczniczy napar. Wystarczy dwie łyżki zaparć wrzątkiem i odczekać pół godziny.
Napar zaleca się pić codziennie, można sięgać nawet po dwie szklanki. Właściwości zdrowotne podkręci odrobina kurkumy. Z kolei w okresie zwiększonych infekcji, warto dodać miód i imbir.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl