Buraczki zasmażane – wartości odżywcze, właściwości, przepis
Buraczki zasmażane są w Polsce bardzo popularnym dodatkiem do głównego dania obiadowego. Na dodatek buraczki mają wiele składników odżywczych i właściwości leczniczych. Mamy trzy odmiany buraczków: buraczki ćwikłowe, buraczki pastewne i buraczki cukrowe, które stały się nowym źródłem cukru w Europie.
1. Wartości odżywcze buraczków zasmażanych
Zarówno surowe, jak i ugotowane buraki mają około 43 kalorii w 100 g.
Surowe buraki mają około 1,61 g białka, 0,17 g tłuszczu, 2,8 g błonnika i 9,56 g węglowodanów w 100 g produktu. Natomiast buraczki ugotowane zawierają podobną ilość białka (1,68 g) i tłuszczu (0,18 g) i nieco wyższą zawartość węglowodanów (9,96 g). Buraki gotowane zawierają natomiast mniej błonnika – 2 g w 100 g.
Buraczki są również źródłem witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy A, witaminy E i witaminy K. Buraczki zawierają minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Co ważne kaloryczność buraczków wzrasta po dodaniu zasmażki. Buraczki zasmażane mają już 84 kalorie. Ponadto buraczki zasmażane mają 2 g białka, 6 g tłuszczu i 7 g węglowodanów. Zasmażane buraczki nie są już niestety takie zdrowe. W buraczkach zasmażanych pojawiają się niezdrowe tłuszcze nasycone, które w większych ilościach mogą spowodować odkładanie się tłuszczu w organizmie.
2. Właściwości buraczków
Buraczki to sposób na zwiększenie produkcji krwi i wzmocnienie układu krążenia. Jedzenie buraków zapobiega anemii i pomaga w leczeniu białaczki. Barwniki w burakach są silnymi przeciwutleniaczami i również wspomagają układ krwionośny.
Z kolei zawartość kwasu foliowego w buraczkach wspiera nie tylko rozwój płodu, ale też usuwa z organizmu odpowiedzialną za choroby serca homocysteinę. Buraki w diecie pomagają obniżyć cholesterol i zapobiegają zwapnieniom naczyń krwionośnych. Ponadto buraczki regulują ciśnienie krwi, dlatego są zalecane osobom chorym na nadciśnienie.
Buraczki mają również właściwości przeciwnowotworowe, dzięki zawartości barwnika betaniny.
Co ciekawe ze względu na wysoki indeks glikemiczny osoby chore na cukrzycę powinny zrezygnować z jedzenia buraków. W każdej postaci buraczki wzmacniają odporność organizmu i łatwiej przechodzimy infekcje wirusowe. Buraczki łagodzą skutki spożycia alkoholu oraz łagodzą dolegliwości w czasie menopauzy.
ZOBACZ TAKŻE:
3. Przepis na buraczki zasmażane
Tradycyjny przepis na buraki zasmażane ma mało składników:
- 5 buraków;
- 2 łyżeczki soku z cytryny;
- 1 łyżka masła;
- 1 łyżka mąki;
- sól;
- pieprz;
- cukier.
Przygotowanie zaczynamy do dokładnego umycia buraczków. Następnie należy gotować buraczki do miękkości. Trwa to około godziny. Gdy buraczki przestygną, należy je obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o małych oczkach.
Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy mąkę, gdy powstanie złocista zasmażka, należy dodać buraczki. Zasmażane buraczki doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Można również dodać starte kwaśne jabłko lub cebulkę (należy ją podsmażyć na maśle przed dodaniem mąki).
Takie dodatki wzbogacą smak zasmażanych buraczków. Do zasmażanych buraczków można również dodać oba dodatki. Zamiast zasmażki do buraczków można również dodać łyżkę śmietany wymieszanej z mąką. Buraczki zasmażane są gotowe!