Cenne ziele ulży wątrobie. Napar przygotujesz w 15 minut
Właściwości kocanki piaskowej są znane od wieków. To cenne ziele, które w Polsce jest pod ochroną, można z powodzeniem stosować nadal, zwłaszcza przy problemach z wątrobą.
1. Kocanka ceniona od wieków
O tym, jak cenna jest kocanka piaskowa, może świadczyć chociażby fakt, że w Polsce jest pod ochroną. Jej właściwości są wykorzystywane od wieków.
W medycynie ludowej była używana głównie na stawy, wysypki skórne, obrzęki, a także przy dolegliwościach związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, woreczka żółciowego czy trzustki.
Z powodzeniem stosuje się ją nadal. Jest dostępna w formie sypanych ziół (osobno lub jako składnik ziołowych mieszanek), a także ekstraktu alkoholowego, olejku czy kapsułek.
Kwiat kocanki jest pełny cennych substancji m.in. flawonoli, karotenoidów, garbników czy kwasów organicznych.
2. Napar z kocanki ulży wątrobie
Kocanka kojarzona jest przede wszystkim ze zbawiennym wpływem na wątrobę. Można ją stosować przy niewydolności tego gruczołu, a także w przypadku uszkodzenia jego miąższu przez szkodliwe związki chemiczne (m.in. jak pestycydy i herbicydy czy leki).
Kocanka jest ceniona za swoje właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, a także moczopędne, przeciwzakrzepowe oraz przeciwzapalne.
Przyczynia się m.in. do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich jelit, pęcherzyka i przewodów żółciowych, a także stymuluje produkcję enzymów trawiennych. Ponadto, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych żołądka i wspomaga perystaltykę jelit.
Najprostszy sposób, by skorzystać cennych właściwości kocanki, to zaparzenie ziela: 1 łyżeczka na szklankę wrzątku i parzymy 15-20 minut. Odwar z kocanki: 1/2 łyżki stołowej, gotowany przez 30 minut będzie działać mocniej.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl