Chcesz mieć zdrowe serce? Jedz codziennie stek albo łososia
Jeden stek dziennie może być receptą na zdrowe serce – tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Anglii Wschodniej w Norwich. Uzupełnienie diety o produkty bogate w białko działa na układ krążenia tak samo dobrze, jak rzucenie palenia czy większa aktywność fizyczna.
1. Siła protein
Badacze odkryli, że osoby, które jedzą dużo produktów bogatych w białko, mają niższe ciśnienie i zdrowsze tętnice. To znacząco obniża ryzyko rozwoju groźnych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Naukowcy twierdzą, że to zasługa aminokwasów – podstawowego budulca białek.
Brytyjscy badacze wzięli pod lupę 7 aminokwasów i sprawdzili, jak wpływają one na kondycję układu krążenia. W teście uczestniczyło prawie 2 000 kobiet ze wskaźnikiem masy ciała BMI w normie. Naukowcy przyjrzeli się ich diecie, a następnie zmierzyli wartości ciśnienia krwi. Zbadali również grubość i sztywność tętnic.
Okazało się, że kobiety, które spożywały dużo produktów bogatych w aminokwasy, miały prawidłowe ciśnienie, a ich tętnice były bardziej elastyczne. Dzięki temu ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń kardiologicznych było u nich niższe.
2. Ciśnienie pod kontrolą
Z danych GUS wynika, że w Polsce choroby układu krążenia są przyczyną ponad 45 proc. zgonów. Statystyki pokazują, że potrzebna jest skuteczna profilaktyka. Naukowcy z Wielkiej Brytanii mają ciekawe wnioski.
Uważają, że zwiększenie ilości aminokwasów w diecie jest tak samo korzystne dla zdrowia, jak rzucenie palenia, ograniczenie ilości spożywanej soli oraz alkoholu. Do tej pory dużo słyszeliśmy o znaczeniu regularnej aktywności fizycznej dla serca, a okazuje się, że podobne efekty możemy osiągnąć poprzez jedzenie odpowiedniej ilości białka każdego dnia.
Aminokwasy są niezwykle ważne dla utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi, a to właśnie jego wysoki wskaźnik może prowadzić do rozwoju miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.
3. Fasola czy stek?
Proteiny nie tylko dostarczają nam energii i ułatwiają odchudzanie, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie układu krążenia. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy produkt bogaty w białko będzie działał tak samo.
Naukowcy z Norwich chcieli wiedzieć, które źródła białka mają więcej prozdrowotnych właściwości. W czasie badania zauważyli, że proteiny z produktów roślinnych miały duży wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Z kolei białka znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego szczególnie dobrze wpływały na zmniejszenie sztywności naczyń tętniczych.
Dla lepszego zdrowia należy korzystać z obu źródeł białka. Zwiększając ilość ryb, drobiu, mięsa, nabiału, roślin strączkowych i zielonych warzyw (np. szpinaku, brokułów) w codziennym menu, możemy znacząco zredukować groźbę poważnych schorzeń.
Ile białka dziennie powinniśmy spożywać, aby doświadczyć pozytywnego wpływu aminokwasów na zdrowie serca i tętnic? Badacze obliczyli, że wystarczy każdego dnia jeść 75 g steku wołowego, porcję filetu z łososia o wadze 100 g albo wypijać 500 ml mleka.
Nie zapominajmy również o warzywach bogatych w białko, czyli szpinaku, brokułach, fasoli, soczewicy, ciecierzycy. W dobrze zbilansowanej diecie powinny się znaleźć zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.