Chleb czosnkowy – przepis, wartości odżywcze, kalorie
Chleb czosnkowy to zarówno pieczywo zapiekane z masłem czosnkowym, jak i chleb wypiekany z czosnkiem. Ta prosta, smaczna i efektowna przystawka lub dodatek do dań sprawdza się zarówno podczas nieformalnych przyjęć, jak i grilla. Jak zrobić chleb czosnkowy i z czym go jeść? Czy danie jest kaloryczne? Jak prezentują się jego wartości odżywcze?
1. Co to jest chleb czosnkowy?
Chleb czosnkowy, czyli pieczywo z dodatkami, takimi jak czosnek, oliwa lub masło, ewentualnie zioła, może być zarówno opiekany lub grillowany, jak i z nimi wypiekany. Czasem dodaje się do niego także ser: mozzarella, feta, cheddar czy parmezan. To popularna przystawka i dodatek do wielu dań.
Z czym jeść chleb czosnkowy? Doskonale smakuje solo, jak i podany z mięsem, rybą czy sałatką, tak podczas domówki, jak i grilla. Pieczywo czosnkowe – chleb, ciabatta czy bagietka – może być serwowane jako monoporcja (kromki, tosty, plastry) lub w całości (np. chlebek czosnkowy rwany).
2. Chleb czosnkowy - wartości odżywcze i kalorie
Zarówno kaloryczność, jak i wartości odżywcze chleba czosnkowego zależą głównie od tego, z jakiej mąki został przygotowany i ile dodano do niego tłuszczu (oliwy czy masła).
Najpopularniejsze jest bez wątpienia mąka pszenna - uboga w witaminy i sole mineralne, cechująca się przy tym dość wysokim wskaźnikiem obciążenia glikemicznego (53 na 100 g). Oznacza to, że powoduje szybkie wzrosty cukru we krwi i tym samym zaburza gospodarkę insulinową. Dobrze zastąpić ją mąką pełnoziarnistą czy orkiszową.
Wartość odżywcza mąki pszennej zależy od ilości mąki otrzymanej ze 100 kg ziarna. Im wyższa, tym więcej w niej otrąb, a co za tym idzie, także składników odżywczych. Warto pamiętać, że im ciemniejsza jest mąka, tym zdrowsza.
Porcja 100 g chleba czosnkowego przygotowanego w sposób tradycyjny, z białej mąki, dostarcza około 350 kcal. Zawiera także:
- 42 g węglowodanów,
- 17 g tłuszczu,
- 8 g białka,
- 2,5 g błonnika,
- 5 g kwasów tłuszczowych nasyconych.
3. Jak zrobić chleb czosnkowy?
Przepis na chleb czosnkowy jest banalnie prosty. Wystarczy wybrane, gotowe pieczywo posmarować masłem czosnkowym i zapiec je w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Przepis na masło czosnkowe:
- 150 g miękkiego masła,
- ½ łyżeczki soli,
- 3 ząbki czosnku.
Wymieszaj miękkie masło i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól. Gotowe. Nieco więcej pracy wymaga samodzielnie wypiekany chleb czosnkowy odrywany, który jest efektowną przekąską na przyjęcie. Dobrze smakuje, ale i świetnie prezentuje się postawiony na półmisku – każdy go sobie odrywa po kawałku.
Aby przygotować chlebek czosnkowy lub chlebek ziołowy, potrzebne jest masło czosnkowe oraz składniki na ciasto. To:
- 600 g mąki pszennej,
- 40 g świeżych drożdży,
- 300 ml ciepłej wody,
- łyżeczka cukru,
- 3 łyżki oleju lub oliwy,
- 2 łyżeczki soli.
Najpierw przygotuj zaczyn. Do miseczki włóż pokruszone drożdże i wlej szklankę wody oraz wsyp cukier. Odstaw w ciepłe miejsce na kwadrans. Do miski wsyp przesianą mąkę. Dodaj sól, tłuszcz, wodę oraz przygotowany zaczyn. Wymieszaj składniki do ich połączenia. Wyrób na gładkie, elastyczne ciasto. Odstaw je przykryte czystą ściereczką w ciepłe miejsce na mniej więcej godzinę.
Rozwałkuj ciasto na oprószonej mąką stolnicy, posmaruj je masłem czosnkowym. Pokrój w pasy. Zwijaj je w harmonijkę, po czym układaj w nasmarowanej tłuszczem tortownicy. Posmaruj chlebek oliwą oliwią i piecz przez 45 minut w temperaturze 190° Celsjusza (tryb góra – dół).
4. Jak zrobić czosnkowy chleb naan?
Ciekawym pomysłem jest także czosnkowy chleb naan (garlic naan), czyli chlebek naan smarowany rozpuszczonym masłem z dodatkiem czosnku.
Aby upiec garlic naan, wystarczy przygotować takie składniki jak:
- 300 g mąki pszennej,
- 125 ml ciepłego mleka,
- 4 płaskie łyżki jogurtu naturalnego,
- łyżka oliwy,
- 7 g suchych drożdży (instant),
- 1 łyżeczka soli,
oraz:
- 2 łyżki roztopionego masła,
- 6 drobno posiekanych ząbków czosnku.
Wszystkie składniki na ciasto włóż do miski i zagniataj kilka minut. Ciasto przykryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej godzinę. Wyrośnięte ciasto podziel na 6 kulek, każdą rozpłaszcz dłonią na podsypanej mąką stolnicy. Posmaruj stopionym masłem i posyp posiekanym czosnkiem.
Układaj placki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (zachowaj między nimi odstęp) i piecz w piekarniku nagrzanym do 190° Celsjusza 12-15 minut, do zrumienienia. W oryginale chlebki naan smaży się w specjalnym piecu tandoori.
Porcja 100 g chleba naan dostarcza 144 kcal oraz:
- 5.3 g białka,
- 28 g węglowodanów
- 1.5 g tłuszczu,
- 0,9 g błonnika.