Chronią mózg przed starzeniem. Mogą też zapobiegać chorobie Alzheimera
Badacze bacznie przyglądali się przez 20 lat ponad 77 tys. kobiet i mężczyzn, szukając powiązania między dietą a sprawnością mózgu. Odkryli, że tam, gdzie nie brakuje na co dzień polifenoli, problemy z pamięcią i logicznym myśleniem występowały niemal o 20 proc. rzadziej.
1. Polifenole w diecie a mózg
Na łamach "Neurology" ukazały się wyniki badań naukowców z Harvardu, którzy obserwowali przez 20 lat ponad 77 tys. mężczyzn i kobiet w średnim wieku.
Uwzględniając czynniki, które wpływają na sprawność mózgu, jak wiek, płeć, depresja lub spożywanie alkoholu, odkryli grupę, która nie miała większych problemów z pamięcią.
To były osoby, w których diecie nie brakowało polifenoli. Problemy związane z myśleniem, czy pamięcią były u nich zgłaszane o 19 proc. rzadziej niż w grupie osób, których dieta nie obfituje w te roślinne związki.
To zresztą nie pierwsze wnioski, które wskazują, że być może kluczem do młodości naszego umysłu są roślinne związki.
W jednym z badań, które ukazało się na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition", naukowcy dostrzegli powiązanie pomiędzy dietą bogatą we flawonoidy i mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera. Inne z badań wykazało, że te polifenole mogą zmniejszać proces tworzenia się w mózgu blaszek amyloidowych (białek charakterystycznych dla chorób dementywnych), a przy tym dodatkowo usprawniać przepływ krwi w mózgu.
- Antyoksydanty zmniejszają tworzenie się zarówno blaszki miażdżycowej, jak i odkładanie się amyloidów – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Nutrition Lab. - Jest to zatem świetna prewencja, jeszcze zanim dojdzie do rozwoju jednej z chorób neurodegeneracyjnych, bo u chorych, u których doszło do degradacji neuronów, niestety antyoksydanty już nie pomogą - dodaje.
2. Dieta na sprawny umysł?
To kolejny dowód na to, jak ważna jest profilaktyka (nie tylko w kontekście chorób takich jak demencja) i jak istotnym jej elementem jest nasz sposób żywienia.
Ekspertka przyznaje, że istnieje dieta, która bazując na antyoksydantach, może być istotna w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia czy chorób dementywnych.
- Tutaj złotym standardem jest dieta DASH, według której codziennie powinniśmy zjeść szklankę owoców jagodowych (truskawki, maliny, poziomki, jagody, borówki i porzeczki - przyp. red.), dostarczając w ten sposób odpowiednią ilość antyoksydantów – przyznaje dietetyczka.
Gdzie jeszcze znajdziemy zbawienne polifenole? Do owoców i warzyw silnie związanych z korzystnymi efektami poznawczymi należą też papryka, seler, jabłka, banany, pomarańcze i grejpfruty. To jednak nie koniec.
- Dwie cząstki gorzkiej czekolady dziennie, zielona herbata i porcja owoców bogatych w polifenole mają udowodnione działanie antyoksydacyjne. W tym w postaci wydłużania się telomerów, skracających się wraz z upływem czasu – mówi ekspertka i dodaje, że taka bogata w polifenole dieta to także dieta anti-ageing.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl