Trwa ładowanie...

Chronią mózg przed starzeniem. Mogą też zapobiegać chorobie Alzheimera

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 27.05.2022 15:59
Źródłem cennych polifenoli są owoce jagodowe
Źródłem cennych polifenoli są owoce jagodowe (Getty Images)

Badacze bacznie przyglądali się przez 20 lat ponad 77 tys. kobiet i mężczyzn, szukając powiązania między dietą a sprawnością mózgu. Odkryli, że tam, gdzie nie brakuje na co dzień polifenoli, problemy z pamięcią i logicznym myśleniem występowały niemal o 20 proc. rzadziej.

spis treści

1. Polifenole w diecie a mózg

Na łamach "Neurology" ukazały się wyniki badań naukowców z Harvardu, którzy obserwowali przez 20 lat ponad 77 tys. mężczyzn i kobiet w średnim wieku.

Uwzględniając czynniki, które wpływają na sprawność mózgu, jak wiek, płeć, depresja lub spożywanie alkoholu, odkryli grupę, która nie miała większych problemów z pamięcią.

Zobacz film: "Produkty, które zwiększają ryzyko rozwoju demencji"

To były osoby, w których diecie nie brakowało polifenoli. Problemy związane z myśleniem, czy pamięcią były u nich zgłaszane o 19 proc. rzadziej niż w grupie osób, których dieta nie obfituje w te roślinne związki.

To zresztą nie pierwsze wnioski, które wskazują, że być może kluczem do młodości naszego umysłu są roślinne związki.

W jednym z badań, które ukazało się na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition", naukowcy dostrzegli powiązanie pomiędzy dietą bogatą we flawonoidy i mniejszym ryzykiem choroby Alzheimera. Inne z badań wykazało, że te polifenole mogą zmniejszać proces tworzenia się w mózgu blaszek amyloidowych (białek charakterystycznych dla chorób dementywnych), a przy tym dodatkowo usprawniać przepływ krwi w mózgu.

- Antyoksydanty zmniejszają tworzenie się zarówno blaszki miażdżycowej, jak i odkładanie się amyloidów – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Agnieszka Piskała-Topczewska, założycielka Nutrition Lab. - Jest to zatem świetna prewencja, jeszcze zanim dojdzie do rozwoju jednej z chorób neurodegeneracyjnych, bo u chorych, u których doszło do degradacji neuronów, niestety antyoksydanty już nie pomogą - dodaje.

2. Dieta na sprawny umysł?

Szklanka owoców jagodowych dziennie to zalecenia diety DASH
Szklanka owoców jagodowych dziennie to zalecenia diety DASH (Pixabay)

To kolejny dowód na to, jak ważna jest profilaktyka (nie tylko w kontekście chorób takich jak demencja) i jak istotnym jej elementem jest nasz sposób żywienia.

Ekspertka przyznaje, że istnieje dieta, która bazując na antyoksydantach, może być istotna w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia czy chorób dementywnych.

- Tutaj złotym standardem jest dieta DASH, według której codziennie powinniśmy zjeść szklankę owoców jagodowych (truskawki, maliny, poziomki, jagody, borówki i porzeczki - przyp. red.), dostarczając w ten sposób odpowiednią ilość antyoksydantów – przyznaje dietetyczka.

Gdzie jeszcze znajdziemy zbawienne polifenole? Do owoców i warzyw silnie związanych z korzystnymi efektami poznawczymi należą też papryka, seler, jabłka, banany, pomarańcze i grejpfruty. To jednak nie koniec.

- Dwie cząstki gorzkiej czekolady dziennie, zielona herbata i porcja owoców bogatych w polifenole mają udowodnione działanie antyoksydacyjne. W tym w postaci wydłużania się telomerów, skracających się wraz z upływem czasu – mówi ekspertka i dodaje, że taka bogata w polifenole dieta to także dieta anti-ageing.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze