Chwast, który niszczy komórki rakowe. Kluczowy w profilaktyce raka piersi, jelit i prostaty
Choć wielu ludzi uważa pokrzywę za zwykły chwast, nie powinniśmy ignorować jej właściwości. Pokrzywa zwyczajna to roślina, która jest bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla naszego organizmu.
1. Prozdrowotne właściwości pokrzywy
Pokrzywa posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, warto przygotować miksturę z pokrzywy i mięty. Dowiedz się, dlaczego warto codziennie sięgać po ten leczniczy napój, szczególnie w okresie letnim.
Pokrzywa zwyczajna jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych. Zawiera witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak magnez, żelazo, sód, krzem, wapń, fosfor, jod, siarka. Wśród innych cennych składników znajdziemy garbniki, flawonoidy, fitoestrogeny, kwas pantotenowy, aminy oraz serotoninę.
Dzięki tak bogatemu składowi, pokrzywa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, moczopędne, antyalergiczne i antyoksydacyjne. Ta zwyczajna roślina sprawdzi się też w kuchni. Możemy ją dodawać do zup, kremów, sałatek, zapiekanek, potraw z makaronu i ciast.
2. Mikstura na wiele dolegliwości
Przygotowanie leczniczego naparu z pokrzywy jest proste. Wystarczy zalać suszone lub świeże liście pokrzywy wrzątkiem, a następnie parzyć przez 10 minut pod przykryciem. Napar powinien być wypity, gdy lekko ostygnie.
Aby wzbogacić smak napoju i zwiększyć jego dobroczynne działanie, warto dodać liście mięty. Regularne picie herbaty z mięty podnosi odporność organizmu na infekcje, oczyszcza ciało z toksyn, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia mięśnie i stawy oraz pomaga na bóle reumatyczne.
Ponadto obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Spożywanie mikstury z pokrzywy i mięty ma kluczowe znaczenie w profilaktyce nowotworu piersi, jelita i prostaty. Osoby cierpiące na przerost gruczołu krokowego, kamicę nerkową, zapalenie pęcherza moczowego i anemię, powinny regularnie sięgać po preparaty przygotowane na bazie liści pokrzywy.
Przeciwutleniacze obecne w pokrzywie nie tylko chronią przed rozwojem komórek nowotworowych w organizmie, ale również niszczą szkodliwe wolne rodniki i opóźniają proces starzenia.
Pokrzywa zwyczajna znajduje też zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki zawierające wyciąg z tej rośliny wzmacniają kondycję skóry i włosów, a także pomagają pozbyć się łupieżu, trądziku, czyraków i ropni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl