Ciepła woda kontra zimna. Jaką wodę lepiej pić?
Choć zarówno ciepła, jak i zimna woda zapewniają dobre nawodnienie organizmu, to jednak mogą odmiennie wpływać na nasze ciało. Temperatury przyjmowanych płynów oddziałują bowiem na organizm w różnorodny sposób. Jaką wodę lepiej pić – ciepłą czy zimną?
1. Kiedy pić chłodną wodę?
Naukowcy od lat zastanawiają się nad wpływem temperatury pitej wody na organizm. Jak się okazuje, picie zarówno ciepłej, jak i chłodnej wody, może mieć swoje zalety. Wiele zależy jednak od osobistych preferencji, kondycji zdrowotnej, pory dnia, pogody i stylu życia.
Chłodna woda jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na ugaszenie pragnienia i uzupełnienie płynów po wysiłku fizycznym. W czasie intensywnych treningów, czy ćwiczeń temperatura ciała znacznie wzrasta, a ciało poci się. Jak zauważa gastroenterolog dr Brian Weiner z Florydy, chłodna woda zapewnia wtedy szybkie nawilżenie i ostudzenie rozgrzanego organizmu.
Picie zimnej wody może pomóc także osobom, którym zależy na pięknej sylwetce. Organizm musi bowiem zużyć więcej energii, by ogrzać chłodny płyn lub pokarm do temperatury ciała. Szklanka chłodnej wody przynosi też ukojenie w wyjątkowo gorące dni oraz pomaga obniżyć temperaturę ciała przy gorączce. Jednak woda nie powinna być też zbyt zimna.
Z uwagi na to, że chłodna woda obniża temperaturę ciała i zapobiega nadmiernemu poceniu się, chroni także organizm przed odwodnieniem.
2. Korzyści płynące z picia ciepłej wody
Ciepła woda ma także szereg istotnych zalet. Przede wszystkim jest to najlepszy napój tuż przed snem. Zapewnia optymalne nawodnienie przez całą noc, pomaga się zrelaksować i zasnąć. Ciepła woda wskazana jest także zaraz po przebudzeniu. Napój aktywuje układ trawienny, pobudza metabolizm i pomaga usuwać z organizmu szkodliwe toksyny.
Ciepła woda może przynieść także ulgę w przebiegu achalazji. Jak twierdzi dr Weiner, napój może wspomagać dolny odcinek przełyku w rozluźnieniu i zmniejszeniu ciśnienia spoczynkowego. Ponadto pomaga także łagodzić niektóre rodzaje bólu, np. ból głowy, menstruacyjny, odpręża, poprawia krążenie, zwiększa przepływ krwi i rozgrzewa organizm.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl