Trwa ładowanie...

"Cmentarne słodycze". Polacy zajadają się rakotwórczymi przysmakami

 Katarzyna Prus
27.10.2023 15:04
Bomba cukru na Wszystkich Świętych. Te słodycze królują przed cmentarzami
Bomba cukru na Wszystkich Świętych. Te słodycze królują przed cmentarzami (East News)

Bardziej pasują do jarmarku, ale bez problemu można je kupić także przed cmentarzem. W Dniu Wszystkich Świętych "cmentarne słodycze" można dostać w wielu regionach Polski. Choć kuszą smakiem, ich skład pozostawia wiele do życzenia.

spis treści

1. Trupi miodek czy pańska skórka?

Trupi miodek, pańska skórka, szczypki, a może rury? Regionalne słodycze sprzedawane przed cmentarną bramą stały się już niemal symbolem obchodzonego 1 listopada Dnia Wszystkich Świętych.

W Krakowie i okolicach niezaprzeczalnie króluje trupi miodek. To cukierki ze skarmelizowanego cukru i orzechów o smaku przypominającym miód. Konsystencja do wyboru - miękka, podobna do krówki lub twarda.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
Cmentarne słodycze to cukrowa bomba
Cmentarne słodycze to cukrowa bomba (Getty Images)

Lubelszczyzna słynie z tradycyjnych szczypek, którymi można się zajadać także na odpustach. Charakterystyczne kolorowe laseczki sprzedawane są w różnych smakach, m.in. czekoladowym, waniliowym czy owocowym. Są zrobione z cukru, białka jajek, żelatyny i mąki.

Pańska skórka to popularny cmentarny przysmak w Warszawie i okolicach. Jej karmelowo-migdałowy smak można uzyskać z połączenia cukru, wody, soku owocowego, białek, żelatyny i skrobi.

Na mieszkańców Wielkopolski czekają rury. To słodycze z piernikowego ciasta na miodzie, które w tym regionie wypieka się także przy innych okazjach.

2. Bomba cukru i barwników

Choć sprzedawane przed cmentarzami słodycze kuszą smakiem, warto mieć świadomość, że to nie jest najzdrowsza przekąska. Każdy z regionalnych przysmaków zawiera ogromne ilości cukru, więc jeśli już nie możemy ich sobie odmówić, to warto poprzestać na jednej sztuce.

Lekarze i naukowcy alarmują od dawna, że nadmiar cukru może mieć fatalne konsekwencje i prowadzić m.in. do chorób serca, cukrzycy, depresji czy nowotworów.

Atrakcyjny wygląd słodyczy też ma swój powód. W takich słodyczach nie brakuje sztucznych barwników i konserwantów, które także nie są obojętne dla zdrowia, szczególnie w nadmiarze.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze