Trwa ładowanie...

Coraz więcej nowotworów hormonozależnych. "Mamy wysyp chorób"

Avatar placeholder
31.07.2023 17:50
Niepokojący wzrost zachorowań na nowotwory zależne od hormonów. Przyczyna jest szokująca
Niepokojący wzrost zachorowań na nowotwory zależne od hormonów. Przyczyna jest szokująca (Getty Images)

W ostatnich latach obserwujemy niepokojący wzrost zachorowań na choroby endokrynologiczne oraz nowotwory zależne od hormonów. Chociaż naukowcy nadal nie są w stanie dokładnie wyjaśnić mechanizmów tych zjawisk, coraz częściej wskazują na związki między tymi problemami zdrowotnymi a zanieczyszczeniem środowiska mikroplastikiem.

spis treści

1. Wybór między plastikiem a szkłem

Media regularnie informują o nowych badaniach dotyczących obecności mikrocząsteczek plastiku w wodzie. Jedno z najnowszych badań wykazało, że w jednym litrze wody pitnej może znajdować się od zera do 104 cząstek mikroplastiku. Dodatkowo, woda przechowywana w plastikowych butelkach może zawierać egzogenne związki chemiczne, zwane EDC, które są uważane przez lekarzy za bardzo szkodliwe.

"Tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zawierają niebezpieczne chemikalia, w tym te, które zakłócają gospodarkę hormonalną (EDC), i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego" - ostrzega "Endocrine Society", międzynarodowa organizacja medyczna zrzeszająca endokrynologów.

Choć zjawisko to jest nadal słabo zbadane, to wiadomo, że te substancje uszkadzają układ hormonalny. Wszechobecność mikroplastiku oraz EDC w środowisku jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do drastycznego wzrostu chorób endokrynologicznych. Szacuje się, że obecnie co piąty Polak ma problemy z tarczycą, a co najmniej 800 tys. pacjentów ma rozpoznaną chorobę Hashimoto.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

- Mamy wysyp chorób endokrynologicznych oraz nowotworów zależnych od hormonów. Choć dokładne mechanizmy nie są jeszcze poznane, to wiemy, że główną przyczyną tej sytuacji jest zatrucie środowiska mikroplastikiem - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Mariusz Witczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii CM UZ.

2. Wpływ mikroplastiku na organizm

Obecnie do grupy związków EDC zalicza się 1,4 tys. substancji. Najbardziej powszechne i niebezpieczne z nich to bisfenol A (BPA) oraz ftalany (ang. Phthalates, PAE). Te związki mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, ponieważ mają budowę bardzo podobną do ludzkich hormonów i mogą wchodzić w interakcje z receptorami dla hormonów. Innymi słowy, związki EDC mogą naśladować działanie hormonów, co może prowadzić do przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek lub zaburzeń pracy jąder u mężczyzn.

Badania sugerują, że poprzez naruszenia gospodarki hormonalnej związki EDC mogą wpływać na rozwój wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, otyłości, zaburzeń płodności u kobiet i mężczyzn, nowotworów hormonozależnych, wad wrodzonych u dzieci, zespołu wielotorbielowatych jajników (PCOS) oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Całkowite uniknięcie kontaktu ze związkami z grupy EDC jest praktycznie niemożliwe, ponieważ te substancje są wszechobecne. Są one obecne w ubraniach, meblach, żywności oraz kosmetykach. Jednak możemy ograniczyć spożywanie produktów, które mogą zawierać EDC. Jednym z takich produktów są butelkowane napoje.

Chociaż wielu ludzi może mieć trudności z zaakceptowaniem tego faktu, specjaliści są zgodni: picie zwykłej wody z kranu jest zdrowsze niż spożywanie wody przechowywanej w plastiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze