Trwa ładowanie...

Cztery napoje na obniżenie ciśnienia. Zmniejszą ryzyko zawału i udaru

Avatar placeholder
30.05.2023 19:42
Pij codziennie, by zadać o serce. Te napoje pomogą obniżyć cisnienie i dostarczą witamin
Pij codziennie, by zadać o serce. Te napoje pomogą obniżyć cisnienie i dostarczą witamin (Getty Images)

Ponad 10 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym. Stan rzadko powoduje zauważalne objawy, więc wiele osób zupełnie nie jest świadome tego zagrażającego życiu problemu. Warto regularnie się badać i zadbać o zdrowie.

spis treści

1. Zadbaj o zdrowie serca i ciśnienie krwi

Nieleczone nadciśnienie powoduje obciążenie naczyń krwionośnych, serca i innych narządów, co przyczynia się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, jak udar czy zawał. Prowadzi również do rozwoju choroby tętnic obwodowych, tętniaka aorty oraz problemów z nerkami.

Nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń. Skutecznie pomoże w tym dieta, a w zdrowiu serca kluczową rolę odgrywają dwa minerały.

Według Harvard School of Public Health podstawą w regulacji ciśnienia krwi jest sód i potas. Spożywanie mniejszej ilości słonych potraw jest niezwykle ważne dla utrzymania serca w odpowiedniej kondycji.

Zobacz film: "Najlepszy drink na grypę i przeziębienie"

Z kolei spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w potas może znacznie obniżyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Minerał możemy znaleźć w wielu owocach, warzywach, roślinach strączkowych i nabiale.

Soki owocowe pomogą obniżyć ciśnienie i dostarczą wielu witamin
Soki owocowe pomogą obniżyć ciśnienie i dostarczą wielu witamin (Pixabay)

2. Soki owocowe bogate w potas

Banany często są polecane, jako owoce zawierające całkiem sporo potasu. Jeśli jednak szukasz urozmaicenia diety lub po prostu nie przepadasz za tymi owocami, warto sięgnąć po kilka soków, które obfitują w minerał niezbędny dla zdrowego serca.

Koniecznie wybieraj soki z marakui, granatów, mandarynek lub pomarańczy. W jednej szklance znajduje się odpowiednio 687 mg, 533 mg, 440 mg i 496 mg potasu. Dla porównania, jeden banan zawiera około 358 mg tego minerału.

Specjaliści z Harvard School of Public Health podkreślają, że najlepszy plan żywieniowy obniżający ciśnienie krwi i zapobiegający chorobom serca to taki, który odzwierciedla dietę śródziemnomorską – pełen warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, drobiu i olejów roślinnych.

Potas znajdziemy również w innych produktach, w tym suszonych owocach, fasoli, ziemniakach, szpinaku, brokułach, awokado, pomidorach, napojach roślinnych, łososiu, drobiu oraz orzechach.

Specjaliści zauważają również, że niektóre produkty nie sprzyjają zdrowiu serca, warto więc ograniczyć w diecie czerwone i przetworzone mięso, cukier, tłuszcze trans oraz alkohol i rafinowane węglowodany.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze