Czyści jelita z toksyn i zalegających złogów. Pozbędzie się pasożytów
Źródło witaminy C, antyoksydantów, a dzięki kiszeniu - także bakterii probiotycznych. W kuchni marokańskiej, arabskiej i indyjskiej to prawdziwy przysmak i wsparcie dla jelit. Choć jest niezwykle egzotyczny, to bez problemu można przygotować go w zaciszu domowej kuchni.
1. Serce i jelita będą wdzięczne
Podobnie jak świeże cytryny, z których latem robimy lemoniadę, a jesienią dodajemy do herbaty, tak i kiszone cytryny są źródłem witaminy C. To silny antyoksydant, który nie tylko wspomaga układ odpornościowy do walki z infekcjami, ale przede wszystkim zapobiega stresowi oksydacyjnemu.
Dzięki fermentacji powstaje także kwas mlekowy, który wspomaga pracę jelit, zapobiegając zaparciom, a także wzbogacając mikrobiotę jelitową. Dodatkowo kiszonki, w tym i cytryny poddane procesowi fermentacji, stanowią ważny element w walce z pasożytami, w szczególności z glistą ludzką, owsikami czy tasiemcem. Poza witaminą C oraz witaminami z grupy B w kiszonych cytrynach znajdziemy kluczowy dla serca magnez oraz potas, a także wapń i żelazo.
Choć dla wielu kiszenie cytryn może się wydawać abstrakcją, to tak przygotowane owoce są prawdziwym specjałem, zwłaszcza w Maroko. Dodaje się je do sosów, koktajli, jogurtów i dań na bazie mięsa, a nawet deserów. Mają niepowtarzalny aromat i smak - są kwaśne, a jednocześnie słone i intensywnie cytrusowe.
2. Weź kilogram cytryn. Przysmak gotowy w parę chwil
Ten egzotyczny przysmak jednocześnie jest banalny w przygotowaniu. Wystarczą cytryny i sól, opcjonalnie można eksperymentować z przyprawami tj. goździki, cynamon czy rozmaryn.
Składniki:
- 10 ekologicznych (niewoskowanych) cytryn,
- 10 cytryn do wyciśnięcia soku,
- 150 g soli morskiej gruboziarnistej, do tego 1 łyżeczka soli na każdą cytrynę,
- 400 ml wody,
- 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego,
- kilka kulek ziela angielskiego i 2 liście laurowe.
Przygotowanie:
Wszystkie cytryny dokładnie wyszoruj, z dziesięciu wyciśnij sok, pozostałe dziesięć ponacinaj na krzyż. W miejsce nacięcia umieść łyżeczkę soli i dociśnij owoce. 150 g soli rozpuść w 400 ml gorącej wody. Cytryny umieść w dużym słoju, dodaj przyprawy, a następnie zalej wszystko solanką. Jeśli owoce wystają ponad poziom wody, dolej wody przegotowanej tak, aby zakrywała cytryny. Zamknij szczelnie słoik i odstaw w ciemne, suche miejsce na co najmniej miesiąc.
Choć przygotowanie kiszonych cytryn trwa dosłownie kilka chwil, to w oczekiwaniu na efekt trzeba uzbroić się w cierpliwość. Owoce będą najsmaczniejsze po upływie sześciu do nawet ośmiu tygodni. Po ukiszeniu cytryny warto przechowywać w lodówce, gdzie zachowają swój smak i właściwości przez długi czas.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl