Dba o jelita i serce. Smakuje jak mieszanka kiwi, truskawek i melona
Czerwone kiwi wyróżnia się żółtym miąższem i charakterystycznym, zaczerwienionym rdzeniem. To owoc bardzo słodki, wartościowy odżywczo i - co najważniejsze - dostępny również w Polsce. Czerwone kiwi można kupić w popularnych marketach. Dlaczego warto?
1. Składniki odżywcze czerwonego kiwi
Czerwone kiwi jest niskokalorycznym (42 kalorie) i bogatym źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Należą do nich:
1.1. Węglowodany i błonnik
Owoc czerwonego kiwi dostarcza 10,1 g węglowodanów, z czego 6,2 g to cukry proste, zapewniające szybki przypływ energii. Zawiera również 2,1 g błonnika, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i dba o jelita.
1.2. Minerały
W czerwonym kiwi znajdziemy 23,5 mg wapnia, kluczowego dla mocnych kości i zębów, a także 11,7 mg magnezu, który odgrywa ważną rolę w pracy mięśni i układu nerwowego. Owoc jest także źródłem 90 mg miedzi, niezbędnej dla prawidłowej pracy serca i naczyń krwionośnych.
1.3. Witaminy
Istotnym atutem czerwonego kiwi jest wysoka zawartość witaminy C (64 mg), przyczyniającej się do wzmocnienia odporności i zwalczania wolnych rodników. Owoc dostarcza również 35,9 mcg beta-karotenu, antyoksydantu, który wspiera zdrowie skóry i oczu, oraz 84,2 mcg luteiny i zeaksantyny, składników ważnych dla zdrowia wzroku. Znajdujące się w czerwonym kiwi witaminy E (1 g) i K (27,8 mg) przyczyniają się z kolei m.in. do ochrony komórek i krzepnięcia krwi.
2. Jak smakuje czerwone kiwi?
Czerwone kiwi charakteryzuje się słodszym i bardziej tropikalnym profilem smakowym niż tradycyjne, zielone kiwi. Ma subtelne nuty jagodowe, w efekcie czego wielu osobom przypomina mieszankę kiwi, truskawek i melona. Słodycz tego owocu jest bardziej wyraźna niż w zielonym kiwi, co czyni go popularnym wyborem dla osób, które preferują mniej kwaśne owoce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl