Detoks od cukru. Wystarczy miesiąc, aby poczuć efekty
Cukier jest prawie wszędzie. Wystarczy poczytać etykiety, aby przekonać się, że bywa ukryty w wielu produktach spożywczych. Tymczasem dla naszego organizmu to trucizna, która w pierwszej kolejności atakuje mózg. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, że powinniśmy ograniczyć dzienne spożycie cukru przynajmniej o połowę. A co się stanie, jeżeli całkowicie z niego zrezygnujemy?
1. Jak cukier działa na mózg?
Jordan Gaines Lewis, neurolog z Pennsylvania State University, postanowiła sprawdzić, jak zachowuje się ludzki organizm po odstawieniu cukru. W tym celu poprosiła swojego znajomego (nazwisko nie zostało podane do publicznej wiadomości), aby przeprowadził na sobie eksperyment i na 40 dni całkowicie wyeliminował cukier z diety.
Jordan Gaines Lewis przyznała w wywiadzie: ''Kto mnie zna, ten wie, że uwielbiam słodycze i to jest silniejsze ode mnie. Mój przyjaciel ma podobnie, a do tego pochodzi z Hershey, w Pensylwanii, które jest nazywane światową stolicą czekolady. Na szczęście on ma silniejszą wolę ode mnie i chętnie poddał się temu wyzwaniu”.
Jej przyjaciel podjął cukrowy detoks przez 40 dni. W tym czasie Jordan rozpoczęła monitorowanie zdrowia i zmian, które zachodzą w jego ciele.
Lewis wiedziała, że mózg traktuje jedzenie jak nagrodę, a po spożyciu czegoś słodkiego, odczuwamy przyjemność, stąd też chcemy jeść więcej i więcej. Nie każda potrawa tak samo wpływa na ośrodek przyjemności, ale ewolucyjnie jesteśmy tak przygotowani, aby łaknąć przede wszystkim węglowodanów, które dostarczają nam sił i paliwa, które jest niezbędne do pracy mózgu.
2. Cukrowy detoks przez 40 dni
Lewis martwiła się, że jej przyjaciel może być przygnębiony i pozbawiony energii. Przygotowała go na to, że cukier działa na organizm jak narkotyk i dość szybko może pojawić się u niego syndrom odstawienia.
- Rzeczywiście pierwsze dni to był koszmar. Czułem totalny zjazd, jakbym odstawił narkotyki! Nagle czegoś mi brakowało, byłem przemęczony i na nic nie miałem ochoty. Brak cukru nadrabiałem innymi węglowodanami, ale na początku ciągle chciało mi się jeść - twierdził Andrew.
Lewis uspokajała kolegę, że te objawy powoli miną. Niestety cukier działa na nas jak narkotyk i w ten sam sposób można się od niego uzależnić.
- Mój głód się nie kończył, ale myślę, że miało to podłoże psychologiczne. Ja po prostu musiałem sobie ten detoks jakoś zrekompensować. Na szczęście po pierwszym tygodniu było już lepiej i to dopiero wtedy poczułem, że podjąłem dobrą decyzję – mówił uczestnik eksperymentu.
Z każdym dniem czuł przypływ energii. Nie miał problemów ze snem ani gwałtownych spadków sił. Z czasem przestał obsesyjnie myśleć o słodyczach, zastępując je owocami. Twierdzi, że tak drobna zmiana wpłynęła nie tylko na jego ciało, ale też na mózg – skończyły się kłopoty z koncentracją i wieczne niewyspanie, a przede wszystkim miał okazję ćwiczyć siłę charakteru.
3. Jak działa cukrowy detoks?
Jordan Gaines Lewis i jej przyjaciel w swoich badaniach skupili się przede wszystkim na pracy mózgu podczas cukrowego detoksu. Chcieli udowodnić, że cukier działa na organizm jak narkotyk – daje złudne uczucie przyjemności i szybko uzależnia. Ale oprócz tego, że cukier destrukcyjnie wpływa na mózg, to po jego odstawieniu zauważymy także inne pozytywne zmiany w naszym organizmie.
Oto, co się stanie, gdy odstawimy cukier na miesiąc:
- schudniemy,
- oczyścimy organizm z toksyn,
- wyrównamy poziom insuliny we krwi,
- zaczniemy się wysypiać,
- poprawimy wygląd i zdrowie zębów,
- poprawimy wygląd naszej cery.
Warto? Oczywiście! Taki cukrowy detoks dobrze przeprowadzić właśnie teraz, kiedy na rynku dostępne są świeże owoce i warzywa. Spróbujesz?