Trwa ładowanie...

Dieta a choroby serca. Te produkty zwiększają ryzyko zawału

 Karolina Rozmus
19.04.2022 14:25
Dieta a choroby serca. Te produkty mogą prowadzić do zawału
Dieta a choroby serca. Te produkty mogą prowadzić do zawału (Getty Images)

Dieta jest kluczowym czynnikiem ryzyka w przypadku każdej choroby serca. Liczne badania pokazują wprost, jak ograniczenie w diecie konkretnych produktów i wdrożenie określonych zasad żywieniowych może uchronić nas przed zawałem serca, nadciśnieniem czy miażdżycą. Najnowsze z nich mówi o zbawiennym wpływie jednego owocu na zdrowie naszego serca.

spis treści

1. Najbardziej szkodliwe produkty dla serca

Choroby serca i naczyń krwionośnych przez lata mogą nie dawać żadnych objawów, rozwijając się po cichu. W Europie aż 42 proc. zgonów kobiet i 38 proc. zgonów mężczyzn poniżej 75. roku życia ma związek z chorobami układu krążenia. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Stanach Zjednoczonych, co 36 sekund umiera ktoś na chorobę serca.

Czy można byłoby temu zapobiec? Według badania przeprowadzonego przez Emory University, ponad 50 proc. wszystkich zgonów na zawał serca można uniknąć za pomocą kilku zmian w diecie.

1.1. Sól

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalna ilość soli w ciągu doby wynosi 5 g – to płaska łyżeczka od herbaty. Sód występuje naturalnie w produktach spożywczych, ale sól znajdziemy też w pieczywie, wyrobach mięsnych, produktach przetworzonych, a nawet ciastkach.

Zobacz film: "Obawiasz się raka? Zrezygnuj z przetworzonego mięsa"

Statystyczny Polak w ciągu doby zjada nawet trzykrotność dopuszczalnej dawki soli. - Osoby z nadciśnieniem w ogóle nie powinny niczego solić, bo nawet obecność soli w pieczywie jest tak duża, że wypełnia dobowe zapotrzebowanie osoby chorej na nadciśnienie – alarmuje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny i blogerka, znana na Instagramie jako ''InstaLekarz''.

1.2. Żywność przetworzona

Wśród niej szczególnie szkodliwe są przetworzone produkty mięsne – kiełbasa, wędliny, konserwy mięsne i wreszcie parówki. Znajduje się tam nie tylko szkodliwa dla serca sól (i to nawet o 400 proc. więcej niż w świeżym, nieprzetworzonym mięsie), ale także nasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają ryzyko miażdżycy, a zatem również zawału serca i udaru mózgu. W tej grupie szczególne miejsce zajmują dania typu fast food. Naukowcy na łamach "European Heart Journal" dowodzą, że każda nowa restauracja serwująca fast food, to co roku cztery dodatkowe zawały serca na 100 tys. mieszkańców.

- Żywność przetworzona, a zwłaszcza mięso przetworzone są niezmiernie szkodliwe. WHO już trzy lata temu wydało oświadczenie, że takie mięso jest rakotwórcze. Osoby, które jedzą żywność przetworzoną, mają częściej choroby układu krążenia, nowotwory, stany zapalne w organizmie, problemy ze stawami – wymienia w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka kliniczna, autorka książek na temat żywienia w chorobach, dr Hanna Stolińska.

- Niezdrowe są tłuszcze nasycone, czyli nadmiar produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie, ponieważ one, podobnie jak cukier, mają działanie prozapalne. Było wiele badań pokazujących, że osoby, które nie jedzą mięsa, rzadziej chorują na COVID-19. To o czymś świadczy - dodaje dr Stolińska.

1.3. Cukier

- Najgorszy jest cukier, który działa prozapalnie w organizmie. A stan zapalny pogarsza odporność, ale też sprzyja rozwojowi, takich chorób jak nowotwory – przyznaje dr Stolińska. - Ludzie są niesamowicie uzależnieni od cukru i to uzależnienie budujemy już od najmłodszych lat - dodaje.

Cukier dodatkowo zwiększa ryzyko otyłości i zaburzeń lipidowych, a oba schorzenia mają bezpośredni związek z chorobami serca.

1.4. Alkohol

Alkohol może powodować nadciśnienie, zwiększać ryzyko chorób serca i prowadzić do niewydolności krążenia.

- Żaden lekarz ani dietetyk nie powinien powiedzieć, że istnieje choćby minimalna dawka alkoholu, która byłaby dobra dla organizmu. Przyjmuje się co prawda, że dla mężczyzny dopuszczalna bezpieczna ilość alkoholu to dwa kieliszki wódki o mocy 40 proc., dla kobiety jeden, ale ja wolałabym się nie podpisywać się pod zalecaniem komukolwiek alkoholu – informuje dr Stolińska.

1.5. Smażone dania

Poza tym, że obfitują w nasycone kwasy tłuszczowe, a niekiedy także i w szkodliwe tłuszcze trans, to są bardzo kaloryczne. Fani jedzenia smażonego często przekraczają dobowe zapotrzebowanie energetyczne, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

- Otłuszczenie wątroby i gromadzenie tłuszczu trzewnego bezpośrednio koreluje ze zwiększaniem ryzyka powikłań metabolicznych, sercowo-naczyniowych, stanów przedcukrzycowych, cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Edyta Sekuła, diabetolog, internista, doradczyni żywieniowa przyjmująca w Gabinecie Leczenia Otyłości i Cukrzycy w Krakowie.

2. Żurawina - na zdrowe serce

A które produkty wspomogą pracę naszego serca? American Heart Association (AHA) każdego roku publikuje raport, w którym przedstawia listę tych najlepszych. Królują na niej zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, ryby, rośliny strączkowe, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, a także oliwa z oliwek. Te zalecenia pokrywają się z tzw. dietą DASH (ang. dietary approaches to stop hypertension), która jest planem żywieniowym zapobiegającym m.in. nadciśnieniu.

Najnowsze badania wskazują jeszcze jeden produkt, który od dziś powinien na stałe znaleźć się w naszym menu. To żurawina. Badania dowiodły jej pozytywny wpływ m.in. na układ moczowy, ale okazuje się, że owoc ten jest cenny również dla serca.

Badania prowadzone przez King's College London wykazały, że spożywanie sproszkowanej żurawiny, w ilości odpowiadającej 100 g owoców dziennie wystarczyło, by wśród badanych poprawić przepływ krwi w tętnicach o ponad 1 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej.

Zwężenie tętnic może skutkować zmniejszeniem przepływu krwi do serca, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. zawału serca.

- Nasze odkrycia dostarczają solidnych dowodów na to, że żurawina może znacząco wpływać na zdrowie naczyń nawet u osób z niskim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – przyznał jeden z badaczy, prof. Christian Heiss z Uniwersytetu Surrey.

To jednak nie wszystko. W badaniu naukowcy zaobserwowali, że już w dwie godziny po spożyciu żurawiny u uczestników dochodziło do rozszerzenia tętnic aż o 1,5 proc. To pozwoliło na postawienie hipotezy, że za zdrowiem tętnic stoją polifenole zawarte w owocach.

- Fakt, że poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego zaobserwowano w przypadku ilości żurawiny, którą można rozsądnie spożywać codziennie, sprawia, że żurawina jest ważnym owocem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych dla ogółu społeczeństwa – przyznaje dr Ana Rodriguez-Mateos, ekspert ds. żywienia.

Żurawina właśnie dzięki polifenolom ma też korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi oraz wysokość ciśnienia tętniczego. Może też zmniejszać stan zapalny naczyń krwionośnych oraz ich sztywność.

Należy jednak pamiętać, że pozytywnego wpływu na zdrowie nie będzie miało spożywanie żurawiny suszonej z dodatkiem cukru, słodzonego soku żurawinowego czy żurawiny w syropie cukrowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze