Efekty diety kopenhaskiej – zasady, zalety i wady
Dieta kopenhaska oparta jest na produktach o niskiej zawartości kalorii oraz węglowodanów. Efekty diety kopenhaskiej to długofalowa poprawa metabolizmu oraz spadek masy ciała. Jednak nie każdy może ją stosować. Przeznaczona jest dla osób niemających problemów z nadciśnieniem tętniczym a także schorzeniami żołądka i nerek. Nie powinni jest stosować również aktywni sportowcy ani osoby wykonujące ciężką fizyczną pracę. Dieta kopenhaska ma nie tylko zalety ma również swoje wady. Przez jej zastosowaniem należy pogłębić wiedzę na jej temat.
1. Zasady diety kopenhaskiej
Dieta kopenhaska nazywana jest także dietą duńską, dietą szwedzką, dietą Mayo lub dietą trzynastu dni. Polega ona na spożywaniu dziennie posiłków zawierających między pięćset a sześćset kcal. Efekty diety kopenhaskiej są zauważalne po trzynastu dniach. Przerwanie jej przed szóstym dniem sprawia, że kolejne podejście do niej można wykonać dopiero po upływie trzech miesięcy.
Dieta ta jest przeznaczona dla osób niecierpiących na żadne poważne schorzenia. Przed jej rozpoczęciem najlepiej jest się skonsultować ze swoim lekarzem. Lekkomyślne podejście do tematu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Bezwzględnym przeciwskazaniem dla diety kopenhaskiej są choroby żołądka i nerek. Nie jest ona również zalecana osobom pracującym fizycznie oraz sportowcom.
Aby efekty diety kopenhaskiej były odczuwalne musi się ona opierać się na ściśle określonym jadłospisie. Jest on dokładnie rozpisany na kolejne trzynaście dni. Każde odstępstwo od jadłospisu uważane jest za przerwanie diety. W czasie kuracji bezwzględnie zakazane jest spożywanie: słodyczy, alkoholu oraz produktów zbożowych. Każdego dnia należy zjeść trzy posiłki o określonej porze. Dla osiągnięcia efektów diety kopenhaskiej bardzo ważne jest również systematyczne uzupełnianie płynów, w ciągu dnia należy wypić około półtora litra niegazowanej wody mineralnej.
2. Zalety i wady diety kopenhaskiej
Dieta kopenhaska jest dietą niskokaloryczną oraz niskowęglowodanową, co sprawia, że nie każdy może z niej skorzystać. Według materiałów opracowanych przez twórców diety kopenhaskiej, jej przestrzeganie pozwala na pozbycie się nawet od siedmiu do dwudziestu kilogramów. Jednak przeciętne efekty diety kopenhaskiej to wynik około sześciu kilogramów.
Według twórców efekty diety kopenhaskiej powinny utrzymywać się przez dwadzieścia cztery miesiące. Najważniejszymi zaletami diety kopenhaskiej jest to, że daje ona możliwość błyskawicznej redukcji wagi. Jest ona także doskonałym wstępem do klasycznej zbilansowanej diety. Jednak chyba największą jej zaletą jest to, że pozwala szybko uzyskać sukces, a efekty diety kopenhaskiej są widoczne, co jest doskonałym bodźcem do dalszej pracy nad sobą.
Dieta kopenhaska ma też swoje wady. Nie może ona trwać zbyt długo, ponieważ może to spowodować groźny dla zdrowia niedobór minerałów i witamin. Efekty diety kopenhaskiej są tak spektakularne, ponieważ składa się ona z niskokalorycznych posiłków. Taki sposób odżywiania jednak sprawia, że brakuje siły i energii do wypełniania codziennych obowiązków. Niestety okazuje się również, że ukończenie kuracji na dłuższą metę nie poprawia metabolizmu. Efekty diety kopenhaskiej mogą okazać się ulotne, jeśli po zakończeniu diety nie zostaną zmienione wcześniejsze nawyki żywieniowe.