Trwa ładowanie...

Dieta wysokobiałkowa w nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to zaburzenie funkcjonowania gruczołu tarczycy, przy którym produkowana jest zbyt duża ilość hormonu, który reguluje przemianę materii w organizmie. Zwiększona przemiana materii powoduje utratę wagi, bezsenność, wypadanie włosów, pocenie się i nieregularne bicie serca. Aby zapobiec zanikowi mięśni oraz kurczeniu się kości należy przejść na dietę wysokobiałkową, a także wzbogacić codzienne menu w produkty bogate w wapń.

spis treści

1. Dieta wysokobiałkowa

Białko , czyli inaczej proteiny są niezbędne do wytwarzania energii, budowy mięśni i regeneracji tkanek. Niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki białka może spowodować zahamowanie wzrostu, utratę masy mięśniowej, osłabienie układu odpornościowego i problemy z sercem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dieta przy chorobach tarczycy"

1.1. Produkty białkowe

Spożywanie produktów bogatych w białko przyczynia się do wzmocnienia kości redukując ryzyko złamań. Badania dowodzą, że dieta wysokobiałkowa połączona z dostarczaniem organizmowi wapnia i witaminy D poprawia kondycję mięśni i kości u osób dorosłych. Do produktów bogatych w białko należą:

2. Wapń w diecie przy tarczycy

Oprócz diety wysokobiałkowej przy nadczynności tarczycy należy dostarczać organizmowi wapń, ponieważ zaburzenia funkcjonowania tarczycy powodują utratę witamin i składników odżywczych prowadząc w ten sposób do osłabiania układu kostnego, które może skończyć się osteoporozą. Wapń znajduje się w takich produktach jak:

  • niskotłuszczowe i odtłuszczone przetwory mleczne,
  • szpinak,
  • pstrąg tęczowy,
  • kapusta włoska.

3. Kofeina w diecie w niedoczynności tarczycy

Dieta przy tarczycy wymaga wyeliminowania spożycia kofeiny, która niekorzystnie wpływa na serce oraz powoduje niepokój, nerwowość i zmęczenie. Czekolada zawiera kofeinę, a więc należy jej unikać tak samo jak kawy, herbaty i napojów energetycznych.

Dieta proteinowa to podstawa w nadczynności tarczycy. Codzienną dietę należy wzbogacić w produkty białkowe, ale również w wapń. Przestrzeganie zasad diety wysokobiałkowej wspomaga leczenie nadczynności tarczycy.

Następny artykuł: Odchudzanie a tarczyca
Dieta wysokobiałkowa w nadczynności tarczycy
Dieta wysokobiałkowa w nadczynności tarczycy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.