Dlaczego zimą powinniśmy pić więcej wody? (WIDEO)
Zimą często lekceważymy przymus regularnego picia wody. Wszystko przez to, że nie odczuwamy tak silnego pragnienia, jak latem. Tymczasem właśnie w mroźne dni jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczne odwodnienie.
Zobacz, czym może grozić nieregularne przyjmowanie płynów. Zimą nie zapominaj o nawodnieniu, zimą rzadziej odczuwamy mocne pragnienie, przez to zaniedbujemy regularne nawadnianie. To duży błąd. Właśnie zimą istnieje ryzyko, że doprowadzimy do niebezpiecznego odwodnienia.
Kiedy temperatura spada poniżej zera, częściej oddajemy mocz. Dzieje się tak dlatego, że naczynia krwionośne kurczą się, co sprawia, że krew odpływa z zewnętrznych warstw skóry do narządów wewnętrznych, aby poprawić ukrwienie, co z kolei pobudza pracę nerek.
Jeśli nie pijemy odpowiedniej ilości wody, wówczas bardzo łatwo o odwodnienie. Ponadto, chociaż zimą mniej się pocimy niż latem, to w chłodne dni oddychamy mroźnym i suchym powietrzem, absorbującym wewnątrz organizmu wilgoć, którą następnie wydychamy, co dodatkowo nas odwadnia.
Zimą pijemy przede wszystkim wodę mineralną. Poza tym przygotowane napoje powinny być ciepłe, ale nie gorące. To mogłoby uszkodzić błony śluzowe, co dodatkowo naraża nas na infekcje.
Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca wypijanie 2-2,5 litra wody dziennie, ale pamiętajmy, by w upalne i mroźne dni pić więcej płynów.