Działają jak tarcza przed pasożytami. Sięgaj po nie profilaktycznie
Istnieje wiele różnych rodzajów pasożytów, które mogą zaatakować ludzki organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie one są odpowiedzialne za problemy zdrowotne i pogorszenie samopoczucia.
1. Te pasożyty atakują nas najczęściej
Pasożyty mogą atakować zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ze statystyk wynika, że aż 80 proc. najmłodszych ma jakiegoś pasożyta. Do lekarza zgłaszamy się dopiero, gdy problem naprawdę zaczyna nam doskwierać.
Dzieci najczęściej atakowane są przez owsiki, które kolonizują przewód pokarmowy. U najmłodszych mogą też pojawić się lamblie, które atakują różne części ciała, w tym jelita, wątrobę i mózg.
U dorosłych osób najczęściej pojawia się glista ludzka, która powoduje problemy jelitowe, zaburzenia nerwowe oraz pokrzywkę. Tasiemce też nie należą do rzadkości i mogą wywoływać alweokokozę.
Jeśli istnieje podejrzenie, że w organizmie pojawiły się pasożyty, należy się skonsultować z lekarzem. Najskuteczniejszym sposobem leczenia są środki przeciwpasożytnicze. Profilaktycznie warto jednak sięgać po zioła.
2. Zapobieganie pasożytom
Przeciw pasożytom świetnie sprawdzą się goździki, owoce granatu i pestki dyni. Niechciani lokatorzy nie lubią gorzkich i ostrych aromatów, można więc wspomagać się też tymiankiem, czerwonym pieprzem, czosnkiem, miętą błotną oraz piołunem pospolitym.
Przed owsikami ochroni napar z mięty pieprzowej, tymianku oraz korzenia omanu. Warto także przetestować napar z liści orzecha włoskiego.
Choć zioła mogą pomóc w ochronie organizmu przed pasożytami, zwykle nie sprawdzą się na istniejący już problem. Szczególnie nieskuteczne okazują się w walce z pasożytami, które mogą się przemieszczać.
Niemniej jednak zioła i napary warto spożywać w celach profilaktycznych. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią higienę. W przypadku podejrzenia obecności pasożytów należy skontaktować się z lekarzem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl