Egzotyczny skarb. Chroni przed rakiem, obniża ciśnienie, dba o poziom cholesterolu
Przepękla indochińska to egzotyczny owoc, który ma w sobie wiele cennych składników odżywczych. Jego spożywanie pozytywnie wpływa na zdrowie serca, mózgu i skóry, a także zmniejsza ryzyko wielu schorzeń przewlekłych, w tym kilku rodzajów raka.
1. Chińska moc zdrowia
Przepękla indochińska, inaczej określana nazwą gac, to skarbnica zdrowia, którą zalicza się do roślin dyniowatych. Gac występuje w Azji Południowo-Wschodniej, Australii oraz Chinach. Najistotniejszą częścią tego egzotycznego owocu jest miąższ, choć to w jego skórce znajduje się najwięcej likopenu oraz beta-karotenu.
W tradycyjnej medycynie chińskiej roślinę wykorzystywano w leczeniu zaburzeń pracy wątroby i śledziony czy hemoroidach. Stosowano ją także w walce z ranami i obrzękami.
Wszystko ze względu na jej cenne właściwości przeciwcukrzycowe, antywirusowe i antybakteryjne. Gac jest również źródłem witaminy C oraz witaminy E, a także beta-karotenu.
2. Zmniejsza ryzyko chorób serca, raka prostaty, nowotworu skóry
Gac to roślina, która może pochwalić się rekordową zawartością lipokenu. Ta substancja chemiczna nadaje czerwony kolor roślinom, takim jak pomidory.
Lipoken jest znany ze swoich właściwości przeciwutleniających, dlatego jego włączenie do diety zmniejsza ryzyko schorzeń przewlekłych, w tym wielu nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, nowotworu kości oraz raka płuc, a nawet nowotworu skóry.
Warto docenić lipoken także ze względu na pozytywne działanie na zdrowie serca, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom dobrego. Dzięki tej równowadze chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak zawał serca.
3. Dba o kluczowe narządy. Łagodzi objawy alzheimera
Beta-karoten jest niezwykle ważny, ponieważ ludzki organizm przekształca go w witaminę A. Z kolei ta witamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ odgrywa kluczową rolę we wzroście komórek, utrzymaniu w zdrowiu narządów, takich jak płuca, nerki i serce.
Beta-karoten jest także niezwykle istotny dla zdrowia oczu i skóry. Podobnie, jak inne przeciwutleniacze, pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze i pamięć, dlatego może łagodzić objawy schorzeń z tym związanych, w tym choroby Alzheimera.
Co więcej, liczne badania wykazały, że beta-karoten odgrywa rolę w zmniejszeniu niektórych nowotworów, w szczególności raka piersi oraz raka trzustki.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl