Eliksir młodości. Kompot, który opóźnia procesy starzenia
Ta bardzo popularna roślina sezonowa jest doskonałym dodatkiem do ciast i świetnie sprawdza się jako główny składnik dżemów, sosów i kompotów. Poza walorami smakowymi posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Żeby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie, możesz z niego przyrządzić przepyszną i zdrową miksturę. Przepis na kompot z rabarbaru znajdziesz poniżej.
1. Jakie właściwości ma kompot z rabarbaru?
W rabarbarze znajdziemy m.in.: witaminę A, C, E, potas, fosfor, magnez, potas wapń, żelazo, wapń, błonnik, kwas foliowy, rapontycynę i antyoksydanty.
Dzięki zawartości wielu cennych związków rabarbar zmniejsza ryzyko przerostu prostaty, redukuje wzdęcia, usprawnia działanie układu trawiennego i wpływa korzystnie na układ krwionośny. Antyoksydacyjne właściwości opóźniają proces starzenia, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.
Należy jednak pamiętać, że rabarbar ma w sobie kwas szczawiowy, którego nadmiar w diecie może sprzyjać pojawieniu się kamicy nerkowej.
2. Jak przyrządzić kompot z rabarbaru?
Składniki na kompot:
- 1 kg rabarbaru,
- 3 litry wody,
- 30 g miodu,
- kostki lodu,
- liście mięty.
Na początek dokładnie umyj rabarbar, odetnij liście, a łodygi pokrój na plastry o grubości około pół centymetra. Pokrojone warzywo wrzuć do wysokiego garnka i zalej zimną wodą. Mieszankę trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając.
Gdy zauważysz, że wywar nabierze różowej barwy, wyłącz ogień i poczekaj, aż mikstura wystygnie. Następnie przecedź napój, dodaj do niego miód, kostki lodu i liście mięty. Ten orzeźwiający napój skutecznie ugasi pragnienie i sprawdzi się doskonale jako dodatek do obiadu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl