Gasi pożar w organizmie. Dr Michael Mosley poleca, chroni przed zawałem i udarem
Codzienna dieta może chronić przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, obniżać poziom cholesterolu we krwi, regulować cukier i ciśnienie tętnicze. Według popularnego lekarza niezwykłą prozdrowotną moc ma zwłaszcza jedno warzywo.
1. Ryzyko zawału i udaru spada o 10 proc.
Dr Michael Mosley, z wykształcenia lekarz, od lat znana brytyjskiej publiczności osobowość telewizyjna, jest autorem książek takich jak "Jelita wiedzą lepiej" czy "Obniż cukier w 8 tygodni. Przeprogramuj swój organizm".
Prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia zajmują kluczowe miejsce wśród zainteresowań Brytyjczyka. Popularyzator wiedzy medycznej w programie Channel 4 "Secrets of Your Big Shop" zdradza swój sekret zdrowia. A jest nim sok z buraków.
- Jedno z badań wykazało, że zaledwie kilka tygodni spożywania buraków doprowadziło do spadku średniego ciśnienia krwi o około 5 mm Hg. Jeśli to się utrzyma, wystarczy, żeby zmniejszyć ryzyko udaru i zawału o dziesięć procent - wyjaśnia w programie dr Mosley.
2. Poprawiają pracę serca i płuc. Wystarczą 2 dziennie
Buraki są źródłem azotanów, które wpływają na naczynia krwionośne, rozszerzając je i tym samym usprawniając przepływ krwi. Dlatego są polecane w codziennej profilaktyce chorób układu krążenia. Mogą zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu i chronić przed incydentami takimi jak zawał serca czy udar mózgu.
Wspomniane przez Brytyjczyka badanie nie jest jedynym, jakie dotyczy tego niezwykłego warzywa. Na łamach "Circulation: Heart Failure" naukowcy dowiedli, że buraki w diecie chorych na niewydolność serca mogą poprawiać siłę mięśniową. W innym badaniu zauważono, że w rzeczywistości mogą również zwiększać wydolność organizmu u osób aktywnych fizycznie.
Dr Mosley przywołuje prof. Andy’ego Jonesa z Uniwersytetu w Exeter, przez ponad dekadę badającego wpływ buraków na wyniki sportowe. Prof. Jones wyjaśnia, że azotany usprawniają przepływ krwi do serca oraz płuc, dlatego poprawiają pracę mięśnia sercowego i zwiększają wydolność organizmu. Zdaniem prof. Jonesa wystarczą dwa, trzy buraki lub kieliszek soku. Kluczowe jest, by przyjmować ok. 6 do 10 milimoli azotanów dziennie.
- Jedno z badań wykazało, że połączenie soku z buraków z ćwiczeniami może zwiększyć łączność w obszarach mózgu kontrolujących ruch. Odkryto, że ci, którzy ćwiczyli i pili sok z buraków, wykazywali aktywne sieci motoryczne w mózgu, które bardziej przypominały te u młodszych dorosłych. Zatem picie soku z buraków naprawdę może pomóc zachować młodość mózgu - zapewnia dr Mosley.
Z uwagi na obecność betalain, grupy barwników obecnych w burakach, warzywo może wykazywać również potencjał eliminowania komórek nowotworowych. Dowiodły tego badania na zwierzętach, a także na ludzkich komórkach nowotworowych piersi i prostaty.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl