Gorszy od cukru, a dodawany na potęgę. Niszczy wątrobę i powoduje raka
Eksperci i dietetycy od dawna alarmują, że nadmierne spożycie cukru może prowadzić do wielu poważnych chorób. Ale nie tylko "biała śmierć" stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Powinniśmy również zminimalizować spożycie żywności zawierającej syrop kukurydziany, który niszczy wątrobę, a także zwiększa ryzyko rozwoju jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów.
1. Można go znaleźć w wielu produktach
Syrop kukurydziany jest często używany w przemyśle spożywczym. Produkcja syropu ze skrobi kukurydzianej jest znacznie tańsza od produkcji cukru czy sacharozy.
Ten słodki dodatek można znaleźć m.in. w:
- dżemach,
- lodach,
- ketchupach,
- ciastkach,
- konserwach rybnych,
- gotowych sałatkach,
- płatkach śniadaniowych,
- jogurtach,
- napojach energetycznych,
- nektarach owocowych.
Składnikiem syropu glukozowo-fruktozowego są proste cukry - fruktoza i glukoza. Przez co szybciej przenikają z układu pokarmowego do krwiobiegu.
Zanim zdecydujemy się na spożycie żywności zawierającej syrop kukurydziany, powinniśmy rozważyć jak jego obecność w naszym codziennym jadłospisie, wpływa na zdrowie.
2. Niszczy wątrobę i może powodować raka
Przede wszystkim tani zamiennik białego cukru nadmiernie stymuluje apetyt. Częste spożywanie niezdrowych przekąsek przyczynia się do nadwagi i otyłości, które prowadzą do wielu chorób przewlekłych.
Nadmiar syropu glukozowo-fruktozowego w diecie zakłóca metabolizm, niszczy wątrobę i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, a także dolegliwości sercowo-naczyniowych jak zawał serca lub udar mózgu.
Z analiz naukowych przeprowadzonych przez badaczy z NewYork-Presbyterian Hospital i Weill Cornell Medicine wynika, że syrop kukurydziany sprzyja rozwojowi jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów, czyli raka jelita grubego.
Rezultaty tej analizy zostały opublikowane w magazynie "Science". W ciągu 9 tygodni, eksperci codziennie podawali gryzoniom syrop. Po zakończeniu badań, naukowcy zauważyli zmiany nowotworowe w jelitach zwierząt.
Choć badanie przeprowadzono na myszach, naukowcy z USA sądzą, że słodka substancja może mieć podobny wpływ na organizm człowieka.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl