Różnią się szczegółem. Tak odróżnisz kanię od muchomora
Polacy uwielbiają grzybobrania, a jednym z cenniejszych okazów, które rosną w naszych lasach jest kania. Niestety, to grzyb, który przypomina muchomora sromotnikowego, przez co jest często omijany szerokim łukiem. Podpowiadamy, jak uniknąć pomyłki.
1. Kania - smaczny i cenny grzyb
Grzyb kania należy do rodziny pieczarkowatych. Najbardziej znana jest czubajka kania. Kania jest grzybem cenionym w kuchni ze względu na walory smakowe. Swoją konsystencją przypomina mięso.
Grzyb kania składa się wody, białka i składników mineralnych.
W grzybach znajdują się także witaminy (witamina A, witamina B1, witaminę B2 oraz witaminę C).
Grzyby niestety mogą być źródłem metali ciężkich ponieważ pobierają je z gleby. Dlatego też mogą zawierać ołów, rtęć oraz arsen.
Kanię zbiera się od lipca do października. Trzon kani może osiągać długość nawet 40 cm, a szerokość 4 cm.
2. Czym kania różni się od muchomora sromotnikowego?
Grzyb kania bardzo często jest mylony z muchomorem sromotnikowym. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie w sytuacjach, kiedy zbiera się młode owocniki. Jeżeli zbieramy dojrzałe kanie, będzie je ciężko pomylić z muchomorem sromotnikowym.
Kania jest o wiele większa od muchomora. Kapelusz kani się łuszczy, jest bardziej aksamitny i delikatnie brązowawy. Kapelusz muchomora jest gładki, ale czasami jest włóknisty, ma kolor zielonkawy lub szarawy.
Czubajka kania ma szerokie blaszki pod kapeluszem. Zarówno kania, jak i muchomor mają na trzonie pierścienie. Natomiast kania ma pierścień ruchomy, a u muchomora pierścień jest przyrośnięty do trzonu.
Na dole trzonu u kani znajduje się bulwa bez pochwy, a muchomor posiada pochwę. Czubajka kania ma trzon pusty w środku.
Jeżeli mamy wątpliwości co do grzyba, jakim jest kania, to albo wybierajmy dorosłe osobniki, albo nie zbierajmy tych grzybów. Zawsze możemy zanieść zebrane grzyby do stacji sanepidu i mieć pewność, że zebraliśmy jadalne grzyby.
3. Jak przygotować kanię?
Kania jest grzybem bardzo cenionym w kuchni ze względu na swoje walory smakowe. Można ją smażyć jak kotlet lub marynować w occie. Przed przygotowaniem kani do spożycia trzeba usunąć trzon oraz wierzchnią skórę z kapelusza.
3.1. Grzyb kania a la schabowy
Kania może zastąpić kotleta schabowego. Do przygotowania kotletów z kani potzrebujemy:
- 5 kapeluszy grzyba kania
- 1 jajko
- Mąka
- Bułka tarta
- Olej
- Sól
- Pieprz
Oczyszczone grzyby obtaczamy w mące, następnie w jajku i na koniec w bułce tartej. Kanie smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Można podawać je zamiast kotletów do ziemniaków.
3.2. Grzyb kania w cieście piwnym
Kanie można przygotowywać także w cieście naleśnikowym i smażyć na głębokim tłuszczu. Do przygotowania takich kani potrzebujemy:
- Kapeluszy kani
- Mąka
- 1 szklanka piwa
- 1-2 jajka
- Pół łyżeczki proszku do pieczenia
- Olej
- Sól do smaku
Kapelusze kani oczyszczamy i solimy. Przygotowujemy ciasto piwne. Wszystkie produkty łączymy ze sobą w misce. Grzyby maczamy w cieście i smażymy na głębokim tłuszczu. Podajemy gorące.
3.3. Kania w occie
Kanie można także marynować. Możemy znaleźć bardzo ciekawe przepisy na smażone kanie w occie. Do ich przygotowania potrzebujemy:
- Kapelusze kani
- 4 jajka
- Bułka tarta
- Masło
- Sól
- Pieprz
Zalewa:
- 2 cebule
- 1 szklanka octu
- 5 szklanek wody
- 10 ziarenek ziela angielskiego
- 5 liści laurowych
- 1 łyżeczka gorczycy białej
- Półtora łyżeczki soli
- 6 łyżek cukru
- 1 łyżka pieprzu ziarnistego
Kanie kroimy na ćwiartki, a następnie panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy i wkładamy do słoika. Cebulę szklimy na patelni i dodajemy do słoików.
Zalewę gotujemy przez ok. 15 minut. Zalewamy grzyby gorącą zalewą. Następnie pasteryzujemy słoiki przez ok. 10-15 minut.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.