Kawa - właściwości i wpływ na odchudzanie
Zalety kawy nie podlegają dyskusji. Naukowcy niejednokrotnie podkreślali, że picie tego napoju może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Z drugiej strony - kawy nie zaleca się osobom z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ może przyczyniać się do rozwoju chorób serca. Teraz kawie przyjrzeli się dietetycy. Badania opublikowane w piśmie Nature Communications sugerują, że picie kawy sprzyja odchudzaniu. Ile zatem kalorii można spalić, pijąc małą czarną? Jak dużo trzeba jej pić by zauważyć poprawę w wyglądzie sylwetki?
1. Właściwości kawy
Od wieków kawa jest znaną na świecie używką. Zawarta w niej kofeina wykazuje działanie pobudzające, poprawia samopoczucie i znosi uczucie zmęczenia. Wiele osób twierdzi, iż zwiększa motywację, spostrzegawczość oraz koncentrację, zwłaszcza przy czynnościach monotonnych.
Ponadto poprawia pamięć krótkotrwałą. W kawie zawartych jest około 7000 różnych związków, w tym flawonoidów, które korzystnie wpływają na zdrowie. Kwas chlorogenowy wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki, które w bardzo dużych ilościach powstają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.
Ponadto kwas chlorogenowy zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. Regularne spożywanie zielonej kawy (2 filiżanki dziennie) przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, gdyż zawiera więcej polifenoli w porównaniu do palonej.
Ponadto ważny jest również sposób parzenia kawy. Najwięcej wartości ma kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym oraz parzona po turecku. Napój przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Ten fakt jest często wykorzystywany przez osoby będące na diecie odchudzającej. Kawa hamuje powstawanie blaszki miażdżycowej, a tym samym zapobiega miażdżycy oraz działa przeciwzapalnie.
Espresso poprawia procesy trawienia, poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Ze względu na ten fakt, osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy nie powinny spożywać kawy, by nie zaostrzać objawów choroby.
2. Kawa a odchudzanie
Jeśli jesteś na diecie i czujesz, że potrzebujesz kolejnego czynnika wspomagającego - pij kawę. Okazuje się, że kofeina wspomaga proces odchudzania aż na trzy sposoby. Po pierwsze zwiększa metabolizm.
Oznacza to, że rozpoczyna lipolizę tłuszczów, to moment kiedy organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Po drugie - kofeina dodaje energii, zwiększa czujność umysłu i po trzecie - pomaga w tłumieniu apetytu.
3. Jak dużo kawy pić, aby schudnąć?
Jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, pij około 4 filiżanek kawy dziennie. Nie zaleca się jednak przekraczania dawki ustalonej na 400 g napoju. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jaką kawę pijemy.
Odchudzaniu sprzyjać może kawa czarna, najlepiej prosto z ekspresu. Dobrze też pić ją bez dodatku cukru, mleka czy pianki. Takie dodatki są kaloryczne i mogą niwelować efekt. Szczególnie polecana jest arabika.
Z ilością kawy uważać powinny osoby cierpiące na choroby serca. Zbyt duża ilość kofeiny sprzyja wzrostom ciśnienia, może też powodować palpitacje serca. Nie jest również zalecana kobietom w ciąży.
4. Ile kalorii można stracić pijąc kawę?
Niestety, prawda jest taka, że samo picie kawy nas nie odchudzi, ale jeśli połączymy to z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą – może stać się ona czynnikiem wspomagającym odchudzanie.
Średnio można jednak przyjąć, że osoba aktywna fizycznie może spalić dodatkowe 150-200 kalorii dziennie. Natomiast ta, która prowadzi siedzący tryb życia - ok. 100 kalorii. Eksperci zaznaczają, że są to czynniki zależne od wagi i charakterystyki organizmu osób, które się odchudzają.
Zobacz także:
5. Kiedy pić kawę?
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dobrze jest pić kawę pół godziny przed treningiem. Dobrym wyjściem jest także filiżanka "czarnego złota" godzinę po przebudzeniu się.
6. Negatywne skutki picia kawy
Nadmierne picie kawy wykazuje negatywne działanie na zdrowie:
- działa moczopędnie, powodując odwodnienie komórek;
- zmniejsza wchłanianie żelaza i białka, dlatego osoby chore na anemię nie powinny pić więcej niż 1 filiżankę kawy dziennie,
- wypłukuje magnez,
- wypłukuje wapń z organizmu,
- zaburza pracę układu krążenia;
- obecne w kawie kafestol i kahweol zwiększają poziom cholesterolu we krwi,
- drażni przewód pokarmowy.
Ponadto kofeina zawarta w kawie przenika przez łożysko, a tym samym do płodu. W badaniach klinicznych zaobserwowano, że nadmierne picie kawy zwiększa ryzyko obumarcia płodu i poronienia.