Trwa ładowanie...

Jagody na nadciśnienie

Avatar placeholder
19.07.2019 14:27
Jagody na nadciśnienie
Jagody na nadciśnienie (Zdjęcie owsianki z jagodami / Shutterstock)

Nadciśnienie jest jedną z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych. Może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu oraz zawału serca. Do niefarmakologicznych elementów leczenia zalicza się normalizację masy ciała, regularne ćwiczenia, zaprzestanie palenia tytoniu, a także przestrzeganie odpowiedniej diety. Najnowsze badania dowodzą, że ryzyko nadciśnienia jest jeszcze mniejsze, gdy poza spożywaniem zdrowych, dobrze zbilansowanych posiłków spożywamy też jagody.

1. Co to są antocyjany?

Ostatnie badania dowiodły, że antocyjany - bioaktywne związki chemiczne z rodziny flawonoidów, spotykane m.in. w borówkach - mogą chronić przed nadciśnieniem. Duże stężenie tych związków występuje w czarnej porzeczce, malinie i oberżynie. Inne flawonoidy można znaleźć w różnorodnych owocach, warzywach, ziarnach i ziołach.

Udowodniono, że te występujące między innymi w herbacie, sokach owocowych, czerwonym winie i ciemnej czekoladzie, redukują ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że spożywanie tych produktów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę uciążliwą chorobę aż o 10 proc.

2. Antocyjany w walce z nadciśnieniem

W celu sprawdzenia zależności między rozwojem nadciśnienia a spożywaniem flawonoidów naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego poddali badaniu 200 tys. osób wolnych od nadciśnienia. Każdy badany miał regularnie spożywać flawonoidy w postaci wcześniej wspomnianych owoców oraz co 2 lata wypełniać ankiety dotyczące stanu zdrowia. Każdy przypadek występowania nadciśnienia w okresie, w którym trwało badanie (14 lat), był skrupulatnie notowany.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Okazało się, że w przeciągu 14 lat, 35 tys. osób zachorowało na nadciśnienie. Źródłem flawonoidów u badanych osób była w szczególności herbata. Związków tych dostarczały także jabłka, sok pomarańczowy, jagody, truskawki i czerwone wino. Porównując rodzaj flawonoidu z przypadkami nadciśnienia, naukowcy odkryli, że najmniejszy procent zachorowań odnotowano w grupie, która regularnie spożywała antocyjany (występujące głównie w truskawkach i jagodach). Efekt był najbardziej widoczny u osób poniżej sześćdziesiątego roku życia.

Owocem zawierającym najwięcej antocyjanów okazała się jagoda (jej konsumpcja miała większy wpływ na spadek zachorowalności na nadciśnienie). Antocyjany dostarczane do organizmu przynajmniej raz w tygodniu zmniejszyły prawdopodobieństwo zachorowania nawet o 10 proc.

Następnym krokiem naukowców będzie oszacowanie, jakie dawki antocyjanów są niezbędne do całkowitego wyeliminowania ryzyka nadciśnienia. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie sugerowanej ilości tygodniowego spożycia tych związków dla ludzi z poszczególnych grup wiekowych. Być może niedługo choroba ta odejdzie w zapomnienie, a następne pokolenie nie będzie znało aparatów do mierzenia ciśnienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze