Trwa ładowanie...

Jak codzienne spożywanie oliwy wpływa na długość życia? Zaskakujące wyniki badań

Jak codzienne spożywanie oliwy wpływa na długość życia? Zaskakujące wyniki badań
Jak codzienne spożywanie oliwy wpływa na długość życia? Zaskakujące wyniki badań (East News)

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School dowodzą, że codzienne spożywanie oliwy z oliwek korzystnie wpływa na organizm. Osoby, które brały udział w badaniach miały mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób cywilizacyjnych niż osoby, które nie stosowały w swojej diecie oliwy.

spis treści

1. Rodzaje oliwy

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest podstawą diety śródziemnomorskiej, ale ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, doceniana jest na całym świecie. Coraz popularniejsza staje się także w Polsce. Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje oliwy:

  • Extra Virgin – powstaje z tłoczenia świeżych oliwek, nie podlega żadnym procesom chemicznym. Jest uważana za oliwę najwyższej jakości, a jej smak, kolor, zapach zależą od odmiany oliwek, z jakich została wytworzona. Oliwa extra virgin, czyli oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia, musi zawierać niski poziom kwasowości na 100 g. (do 0,8 proc.).
Zobacz film: "Oliwa z oliwek zapobiega zawałowi"
  • Rafinowana oliwa z oliwek – jest otrzymywana w procesie rafinacji oliwy, która nie spełnia jakościowych norm oliwy extra virgin. Podczas rafinacji oliwa traci swój gorzkawy smak, ciemny kolor i zapach, przez co przypomina bardziej olej.
  • Oliwa z wytłoczyn z oliwek – powstaje poprzez zmieszanie rafinowanej oliwy z oliwek z wytłoczyn oliwek oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Uznaje się ją za oliwę najniższej kategorii.
Oliwa z oliwek. Która jest najlepsza?
Oliwa z oliwek. Która jest najlepsza? (East News)

2. Oliwa z oliwek zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych

Naukowcy z Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, które trwało przez 28 lat, w którym wzięto pod lupę wpływ spożywania oliwy z oliwek na zdrowie. Jedna z badanych grup spożywała codziennie o pół łyżki oliwy z oliwek więcej niż pozostali uczestnicy.

Okazało się, że u tych, którzy spożywali więcej oliwy z oliwek:

  • ryzyko zgonu z powodu chorób serca było niższe aż o 19 proc.,
  • ryzyko zgonu z powodu raka było niższe o 17 proc.,
  • ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego było niższe o 18 proc.,
  • ryzyko zgonu z powodu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera było niższe aż o 29 proc.

3. Jak wybrać najlepsząoliwę?

Aby wybrać właściwą oliwę, należy wziąć pod uwagę takie informacje jak:

  • poziom kwasowości,
  • pierwsze tłoczenie na zimno – wytłoczone w temp. poniżej 27 stopni z naturalnych owoców, za pomocą praski
  • właściwości organoleptyczne – te informacje można umieszczać wyłącznie po zdobyciu odpowiedniej certyfikacji. Szukaj komunikatów typu: "oliwa o zrównoważonym smaku", "wyczuwalny aromat dojrzałych owoców", a także "smak goryczy" itp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze